fot. https://www.prezydent.pl

Para prezydencka pozdrowiła uczestników Orszaków Trzech Króli

Para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – pozdrowiła w czwartek uczestników Orszaków Trzech Króli. Cieszymy się, że znów współtworzą Państwo to wyjątkowe wydarzenie – powiedział prezydent. Pierwsza dama podziękowała uczestnikom m.in. za „uśmiech i zapał”.

Od 2009 r. Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego Epifanią, a w naszym kraju świętem Trzech Króli. W tym roku odbyły się w 668 miejscowościach w kraju i kilkunastu poza granicami Polski. W Warszawie orszak przeszedł pod hasłem „Dzień dziś wesoły”.

„Drodzy uczestnicy i drodzy organizatorzy Orszaku, a właściwie – setek Orszaków Trzech Króli w Polsce i za granicą. Bardzo serdecznie państwa pozdrawiamy, cieszymy się, że znów współtworzą państwo to wyjątkowe wydarzenie” – powiedział prezydent Andrzej Duda w nagraniu opublikowanym w czwartek na stronie prezydenckiej kancelarii.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała uczestnikom Orszaków „za uśmiech i zapał, za wspaniałe stroje i atrakcje, które są zachętą, aby do państwa dołączyć”.

„Tym, co dobre, warto się dzielić. Dwanaście lat temu przedstawienie jasełkowe w jednej z warszawskich szkół dało początek cyklicznemu wydarzeniu publicznemu najpierw o charakterze lokalnym, a z czasem – ogólnopolskim. Obecnie biorą w nim udział kolędnicy z kilkunastu innych krajów Europy, obu Ameryk oraz Afryki” – podkreśliła Kornhauser-Duda.

Jak stwierdził prezydent, „Orszak jest zgromadzeniem ludzi życzliwych i otwartych na wszystkich, którzy chcą im towarzyszyć”.

Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

W naszym kraju 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Taca zbierana tego dnia w świątyniach przekazywana jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymywane jest Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz wspierani są misjonarze z Polski.

Od 2011 r. w Polsce 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

PAP

drukuj