fot. PAP/Marcin Obara

Andrzej Duda: Wierzę w dobrą współpracę z prezydentem Nausedą ws. Polaków na Litwie

Mam nadzieję, że uda nam się zbudować z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą relację i współpracę międzysąsiedzką opartą o przyjaźń i wzajemny szacunek – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wierzę, że również w zakresie Polaków mieszkających na Litwie, będziemy dobrze współpracować – dodał.

Prezydent – na wspólnej konferencji prasowej z zaprzysiężonym w ostatni piątek na prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasem Nausedą – pogratulował mu „wspaniałego zwycięstwa wyborczego” i objęcia urzędu.

Podziękował też, że „pierwsze kroki” Nauseda – „w ramach współpracy międzynarodowej i polityki zagranicznej” – skierował do Polski.

„To jest rzeczywiście dla nas wielki znak jeżeli chodzi o budowaniu relacji sąsiedzkich, relacji polsko-litewskich. W jakimś sensie przyjmuję to, jako zobowiązanie do tego, żeby także starać się te relacje jak najlepiej budować” – podkreślił Andrzej Duda.

„Powiedziałem dzisiaj panu prezydentowi (…) otwarcie, że mam taką wielką nadzieję, że uda nam się razem zbudować taką relację, jaką kiedyś miałem możliwość z bliska oglądać pomiędzy panem prezydentem, prof. Lechem Kaczyńskim a panem prezydentem Valdasem Adamkusem. To była przyjaźń, to była rzeczywiście współpraca międzysąsiedzka, nacechowana wzajemnym szacunkiem, ale przede wszystkim wielką, wzajemną sympatią. Mam nadzieję, że z panem prezydentem taką relację zbudujemy” – mówił Andrzej Duda.

Podziękował również Polakom, którzy są obywatelami Litwy, za to, że „w ogromnej większości” zagłosowali na Nausedę.

„Dziękuję im za to” – oświadczył prezydent. Wskazał, że jest to również ważne w kontekście sytuacji i praw naszych rodaków mieszkających na Litwie.

„Wierzę, że również w tym zakresie będziemy z panem prezydentem dobrze współpracowali” – zaznaczył Andrzej Duda.

Poinformował, że podczas rozmów z prezydentem Litwy został m.in. poruszony temat: bezpieczeństwa w regionie, współpracy wojskowej i NATO.

„Bezpieczeństwo Litwy jest dla nas niezwykle istotne” – zapewnił prezydent.

 

PAP/RIRM

drukuj