fot. twitter.com

Ordo Iuris stworzyło projekt mający zatrzymać obchodzenie prawa rodzinnego przez organizacje LGBT

Powstał projekt ustawy, który ma zatrzymać obchodzenie prawa rodzinnego przez organizacje LGBT. Jego autorem jest Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Prawnicy z tej instytucji zwracają uwagę, że ruch LGBT od wielu lat podejmuje próby zarówno przed organami krajowymi, jak i międzynarodowymi, aby podważyć i zmienić obowiązujący w Polsce stan prawny. W tym celu wykorzystywane są najczęściej niejasności lub luki w obowiązujących ustawach.

Duża część tych przepisów powstała w 2014 roku za pomocą ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego – wskazał dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris.

– Jednym tylko z takich wadliwych rozwiązań jest wprowadzenie transkrypcji obligatoryjnej, czyli wymogu, zgodnie z którym przepisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego, w szczególności aktu urodzenia, jest konieczne, by uzyskać dowód osobisty lub PESEL. To oczywiście stało się pretekstem do tego, by wszczynać postępowania. Wcześniej takiej konieczności transkrypcji w ogóle nie było. My zwracamy uwagę, że tej obligatoryjności nie należy odczytywać dosłownie; że intencja ustawodawcy jest inna – powiedział.

Projekt ustawy przygotowany przez Ordo Iuris ma trafić do Ministerstwa Sprawiedliwości.

W internecie można poprzeć inicjatywę za pośrednictwem portalu maszwplyw.pl.

RIRM

drukuj