fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

BBN: Prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka – dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Jak przekazało BBN na platformie X, na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych mianowany został gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki dowódcy generalnego RS.

Z kolei na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej prezydent mianował gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka – czasowo pełniącego obowiązki dowódcy WOT.

BBN przekazało ponadto, że prezydent mianował – na stopień generała Wojska Polskiego – gen. broni Sławomira Wojciechowskiego, polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.

W komunikacie przekazano, że akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Gen. Marek Sokołowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 6. Pomorskiej Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Służył na misjach w Syrii i Iraku, zaś w 2013 r. dowodził XIII zmianą PKW w Afganistanie (ISAF). Następnie m.in. był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Od 2019 r. służy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Gen. Sokołowski jest instruktorem judo, płetwonurkiem oraz skoczkiem spadochronowym.

Nazwisko generała pojawiło się dwa miesiące temu w kontekście informacji o działalności prywatnej warszawskiej uczelni Collegium Humanum i nieprawidłowości wokół przyznawania dyplomów studiów podyplomowych MBA. Biuro prasowe MON informowało wtedy portal Onet, że „lista wojskowych, którzy ukończyli studia MBA lub inne w Collegium Humanum w przedziale lat od 2016 do 2023 r., obejmuje 37 żołnierzy”. Resort obrony ujawnił portalowi imienną listę 11 absolwentów tej uczelni – oficerów pełniących obecnie wysokie funkcje w armii. Wśród nich wymieniony został m.in. gen. Sokołowski.

Pytany na początku marca o tamtą sprawę szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, mówił, że wysoko ocenia gen. Sokołowskiego.

„Prowadził (…) ćwiczenia Dragon i zostały one bardzo wysoko ocenione. Jego zdolności, umiejętności i również ogromne zaufanie, jakim jest obdarzony wśród żołnierzy, oceniam bardzo wysoko i współpracę z nim po tych kilku miesiącach oceniam wysoko” – mówił Kosiniak-Kamysz.

Z kolei gen. Krzysztof Stańczyk – jak podano na stronach WP – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu (1994) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej na Akademii Sztuki Wojennej (2023). Realizuje studia doktoranckie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Służbę rozpoczął w 1994 roku w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego w Braniewie. Następnie służył w 6. Brygadzie Artylerii Armat im. gen. Józefa Bema w Toruniu oraz Centralnej Grupie Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Od 2007 roku związany z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, a od 2011 r. z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Z Wojskami Obrony Terytorialnej związany od samego początku formowania w 2017 roku. 11 września 2023 r. objął stanowisko I zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od 11 października 2023 r. pełni obowiązki w zastępstwie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. 9 listopada 2023 r. mianowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady.

Był uczestnikiem pięciu misji poza granicami kraju – w Syrii, Iraku i Afganistanie. Pasjonat biegów średniodystansowych.

Gen. Sławomir Wojciechowski od lipca 2022 r. jest Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitecie Wojskowym NATO i Komitecie Wojskowym UE. W swojej karierze był wcześniej m.in. Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP (2017-2018) i Dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie (2018-2021). W 2011 r. dowodził IX zmianą PKW w Afganistanie (ISAF). Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (1987). W 2017 r. obronił doktorat na Akademii Sztuki Wojennej.

PAP

drukuj