fot. PAP/EPA

Nie ustępują protesty w Gruzji

We wtorek gruziński parlament przegłosował ustawę o tzw. agentach zagranicznych. Mieszkańcy protestują, a światowi przywódcy apelują o zmianę kursu gruzińskiej polityki, której coraz bliżej jest do Rosji.

Ustawa o tzw. agentach zagranicznych została przyjęta przez gruziński parlament większością głosów. Za było 84 posłów, przeciw opowiedziało się zaledwie 30. Ustawa zakłada, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. środków z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości. Trafiłyby także do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu, a resort sprawiedliwości mógłby w każdej chwili przeprowadzić kontrole takich podmiotów.

W rzeczywistości ustawa wzorowana jest na rosyjskim prawie o agentach zagranicznych, dlatego wśród społeczeństwa rosną obawy, że będzie ona – podobnie jak w Rosji – wykorzystywana do niszczenia opozycji.

Dziesiątki tysięcy osób nie ustaje w protestach. Protestują także studenci, którzy wierzą, że ich pokolenie ma teraz do odegrania ważną rolę.

– Każde wydarzenie, które zmieniało naszą historię, historię Gruzji, nie tylko w historii współczesnej, było zdominowane przez młodych ludzi – podkreślił protestujący.

– Naszym celem jest powstrzymanie rządu przed przyjęciem tego prawa i umożliwienie nam takiej europejskiej przyszłości, jakiej chcemy, na którą zasługujemy i do której dążymy – zaznaczyła kobieta.

Partia Gruzińskie Marzenie twierdzi, że ustawa pomoże zachować suwerenność kraju i zwalczać „pseudoliberalne wartości” promowane przez cudzoziemców.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Salome Zurabiszwili zapowiedziała weto, ale partia rządząca posiada większość w parlamencie, więc prawdopodobnie weto zostanie odrzucone.

Gruzja otrzymała w grudniu ubiegłego roku status kraju kandydującego do Unii Europejskiej, jednak przyjęcie prawa o agentach zagranicznych stawia pod znakiem zapytania jej członkostwo. Światowi przywódcy apelują o zmianę kursu gruzińskiej polityki, której coraz bliżej jest do Moskwy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl