fot. PAP/Leszek Szymański

Kolejne spotkanie min. Rafalskiej z protestującymi w Sejmie

Dojdzie dziś do kolejnego spotkania minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej z protestującymi w Sejmie opiekunami osób dorosłych. Wczorajsze rozmowy nie przyniosły przełomu.

Rząd przyjął wczoraj ustawę, która ma zrównać rentę socjalną ze świadczeniem z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Po zmianach wyniesie ona prawie 1030 zł.

Protestujący domagają się cały czas spełnienia drugiego postulatu, wprowadzenia tzw. dodatku na życie w wysokości 500 zł. Początkowo chcieli, by został wprowadzony od razu. Następnie zaproponowali stopniowe dojście do 500 zł. Minister Elżbieta Rafalska była pytana po wczorajszym spotkaniu o to, czy jest szansa na realizację tego postulatu.

Nie było proszę państwa mowy o postulacie 300 zł, tylko docelowo o wysokości 500 zł. Z takim startem najpierw 300 zł, potem po jakimś okresie 100 zł i kolejnym. W konsekwencji jest cały czas twardy warunek docelowego świadczenia w wysokości 500 zł – powiedziała szefowo resortu rodziny.

O kontynuowanie rozmów z rodzicami osób niepełnosprawnych i szybkie zawarcie kompromisowego porozumienia zaapelowali związkowcy i pracodawcy, m.in. członkowie Rady Dialogu.

RIRM

drukuj