fot. PAP/Rafał Guz

Przedstawiciele Sejmu nie wezmą udziału w posiedzeniu TK

W planowanym na jutro posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie grudniowej ustawy PiS-u, dotyczącej Trybunału nie weźmie udziału przedstawiciel Sejmu RP.

Tak zdecydował marszałek niższej izby parlamentu Marek Kuchciński. Ponadto Sejm nie wyśle swojego stanowiska w sprawie noweli ustawy o TK.

List marszałka Sejmu w tej sprawie opublikował portal wPolityce.pl [zobacz]. Według polityków PiS-u wyznaczenie rozprawy w tak szybkim tempie narusza prawo.

Poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej podkreśla, że Trybunał powinien orzekać zgodnie z kolejnością wpłynięcia spraw. Ponadto TK może orzekać w 13 osobowym składzie.

– W tym wypadku Trybunał stawia się ponad prawem, ponieważ samo posiedzenie jest zwołane w oparciu o nie wiadomo w ogóle jakie przepisy, bo zarówno skład Trybunału, dwunastoosobowy, w jaki ma jutro ta sprawa być rozpoznawana nie znajduje oparcia w przepisach prawa ani ustawy, ani Konstytucji. Również, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, Trybunał rozpoznaje sprawy w kolejności wpływu – powiedział poseł Ast.

Do Prezesa Trybunału o odroczenie rozprawy zwrócił się prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prof. Andrzej Rzepliński odrzucił te propozycję.

Z kolei europoseł PiS-u Kazimierz Michał Ujazdowski proponuje kompromis w sprawie rozwiązania sporu wokół TK. Jego propozycja zakłada dopuszczenie do orzekania trzech sędziów powołanych przez obecny Sejm. Sędziowie wybrani jesienią ubiegłego roku mieliby natomiast objąć  wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj