fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ponowne rozmowy związkowców ArcelorMittal Poland z zarządem

Trwa kolejna runda rozmów związkowców z koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland z zarządem spółki. Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły porozumienia – strona społeczna nie przyjęła propozycji pracodawcy i przedstawiła własne postulaty.

Rozmowy dotyczą podwyżki płac, wypłaty nagród za ubiegły rok, a także objęcia pracowników programem gwarantującym szybki i bezpłatny dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Pomimo braku porozumienia, strony deklarują chęć do dalszych rozmów.

Stanisław Szrek, wiceprzewodniczący „Solidarności” w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland, podkreśla, że przy obecnych propozycjach zarządu porozumienie nie jest możliwe.

– Wystąpienie wszystkich związków zawodowych opiewało na kwotę 300 złotych, więc do 300 zł jest jeszcze bardzo daleko. Żeby do nich dojść, czekamy na dalsze propozycje od pracodawcy. Oczywiście rozumiemy sytuację, jaka występuje w kraju – jest recesja i obawa przed Chinami. Dokładnie to rozumiemy, ale my też patrzymy na to z trochę innej strony, bo czy jest tak, czy tak – żyć trzeba. Do góry „idzie” wszystko – media i tak dalej. Tutaj nikt nie pyta, czy rodzina pracownika będzie miała z czego zapłacić, za co żyć, tylko po prostu co roku idzie to do góry. Więc my, przeciwdziałając temu, występujemy do pracodawcy o jakiekolwiek rekompensaty w tym celu – tłumaczy Stanisław Szrek.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Koncern skupia około 70 procent potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. Wraz ze spółkami zależnymi jest w nim zatrudnionych ponad 14 tys. osób.

RIRM

drukuj