fot. flickr.com

MEN przedstawi nowelizację podstawy programowej nauczania

Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze w tym tygodniu ma zaprezentować projekt podstawy programowej dot. przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej.  

Nowelizacja ma być podpisana przez minister edukacji Annę Zalewską do końca maja.

Zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zniosła ona od 1 września 2016 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków i wprowadziła taki obowiązek dopiero dla siedmiolatków.

Już podczas prac nad projektem tej noweli minister edukacji informowała, że do „zerówek”, w których od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

Poseł Lech Sprawka z sejmowej Komisji Edukacji pozytywnie ocenia zmiany podstawy programowej, przygotowanej przez resort edukacji.

– Uzyskujemy dzięki temu efekt płynnego przejścia z warunków wychowania przedszkolnego do kształcenia w warunkach szkolnych. Jest to jeden z najlepszych modeli w Europie i cieszę się, że prace postępują, a one są konieczne, jeśli chodzi o tempo. Mam na myśli podstawę programową z wychowania przedszkolnego, bo już według tej podstawy będą kreowane umiejętności zerówkowiczów od 1 września 2016 roku, czyli tego roku, natomiast jeśli chodzi o podstawę programową edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej, to tam ten proces będzie wchodził w życie od 1 września 2017 r. – mówi poseł Lech Sprawka.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego określa, co przedszkolak, (a później uczeń) musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia. Chodzi o okres począwszy od okresu przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

RIRM

drukuj