fot. PAP/EPA

Belgia: Kontrolerzy lotów strajkują na lotnisku Zaventem

Ruch samolotów na międzynarodowym lotnisku Zaventem pod Brukselą odbywa się w środę z zakłóceniami przez trwający od wtorku strajk kontrolerów lotów. Jak poinformowały władze portu lotniczego, odwołano już ok. 50 z 400 zaplanowanych na ten dzień lotów.

W odpowiedzi na apel związków zawodowych kontrolerzy lotów od wtorku masowo idą na zwolnienia lekarskie z powodu sporu dotyczącego m.in. podniesienia wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej.

Jak poinformowała rzeczniczka lotniska, w środę odwołano już około jednej ósmej zaplanowanych rejsów. Zapewniła, że loty na inne podbrukselskie lotnisko Charleroi odbywają się bez zakłóceń.

We wtorek z powodu strajku na Zaventem nie startowały ani nie lądowały żadne samoloty – podała agencja dpa, powołując się na administrację lotniska.

Akcja protestacyjna kontrolerów lotu odbywa się w czasie, gdy ruch na Zaventem, jednym z najważniejszych lotnisk w Europie, jest i tak ograniczony przez zaostrzone kontrole bezpieczeństwa i tymczasowe konstrukcje zastępujące halę odlotów zniszczoną w zamachu bombowym z 22 marca.

PAP/RIRM

drukuj