Przedstawiciele rządu odwiedzą zakłady lotnicze w Świdniku i Mielcu

Premier Beata Szydło, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki odwiedzą dziś zakłady lotnicze w Świdniku i Mielcu.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej ws. francuskich śmigłowców Caracal, które miały trafić do polskiej armii.

MON oświadczyło, że „rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu”.

Wiceszef resortu Bartosz Kownacki wskazywał na antenie TV Trwam, że ministerstwo nie rezygnuje z zakupu śmigłowców dla armii.

– Proszę dać panu ministrowi Macierewiczowi chwilę czasu, żeby przygotować nową koncepcję. Trzeba dokonać stosownych analiz, stosownych ocen, które ze śmigłowców są najszybciej, najpilniej potrzebne polskiej armii i będziemy robili wszystko, aby w pierwszym możliwym terminie podejmować wszelkie decyzje, oczywiście z zachowaniem interesów wojska polskiego i z zachowaniem interesów ekonomicznych państwa polskiego. Te śmigłowce są potrzebne. Trzeba tylko ocenić, jakie są dzisiaj możliwości. One są dużo szersze, aniżeli były jeszcze rok czy półtora roku temu. Jest dużo więcej możliwości płaszczyzn do współpracy i mając świadomość tych możliwości, trzeba podjąć stosowne decyzje – podkreślił wiceminister Bartosz Kownacki.

Caracal, produkcji Airbus Helicopters, został wybrany do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska za rządów koalicji PO-PSL.

Ta decyzja wzbudziła sprzeciw PiS i związków zawodowych działających w zakładach, których oferty zostały odrzucone – PZL Mielec i PZL Świdnik.

RIRM

drukuj