fot. PAP/Tomasz Gzell

Członek Rady Polityki Pieniężnej Wiesław Janczyk złożył przysięgę w Sejmie

Wiesław Janczyk, powołany 9 lutego przez Sejm w skład Rady Polityki Pieniężnej, złożył dziś przysięgę przed Sejmem.

„Obejmując obowiązki członka Rady Polityki Pieniężnej przysięgam uroczyście, że będę działać z pełną bezstronnością, posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie polityki pieniężnej, zgodnie z celami działalności Narodowego Banku Polskiego. Tak mi dopomóż Bóg” – powiedział Janczyk w Sejmie.

Wiesław Janczyk został powołany na członka RPP przez Sejm 9 lutego br. Jego kandydaturę zgłosiła grupa posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Janczyk był posłem obecnej kadencji Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, sprawował też mandat posła w Sejmie VI, VII, VIII kadencji. Był wieloletnim członkiem Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 był jej wiceprzewodniczącym, a ostatnio jej przewodniczył. Jego mandat poselski wygasł w związku z powołaniem do RPP.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1496417777858621440

Radę Polityki Pieniężnej tworzą prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP.

25 stycznia br. wygasła kadencje dwóch rekomendowanych przez Senat członków Rady Polityki Pieniężnej – Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W związku z tym izba wyższa powołała dwóch nowych członków Rady: Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka.

Kadencja trzeciego członka RPP wskazanego przez Senat, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada.

W tym roku wygasają także kadencje trzech członków RPP wskazanych przez Sejm. Kadencje Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona wygasły 9 lutego, zaś Jerzego Żyżyńskiego wygaśnie 30 marca. Także dwóch członków RPP wskazanych przez prezydenta w tym roku skończyło pracę. Chodzi o Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upłynęła 20 lutego. W zeszłym tygodniu w ich miejsce prezydent Andrzej Duda powołał Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego. Natomiast kadencja trzeciego z „prezydenckich” członków RPP Cezarego Kochalskiego kończy się 21 grudnia 2025 r.

Także w tym roku upływa kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Urząd prezesa banku centralnego objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP, na wniosek prezydenta, a kadencja prezesa NBP jest sześcioletnia. O ile jednak członkiem RPP można być tylko przez jedną kadencję, to w przypadku prezesa NBP możliwe są dwie kadencje.

Jak informował prezes NBP Adam Glapiński na początku lutego, prezydent Andrzej Duda wskazał go jako kandydata do pełnienia funkcji szefa banku centralnego przez kolejną kadencję.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl