fot. PAP/Marcin Obara

M. Sawicki: straty w rolnictwie wynoszą ponad 1 mld zł

Sytuacja jest nadzwyczajna. Suszą zagrożone jest 99 proc. powierzchni upraw, straty w rolnictwie wynoszą ponad 1 mld zł – poinformował minister rolnictwa.

Marek Sawicki przedstawił w Sejmie informację na temat suszy. Według ministra poszkodowanych jest ponad 200 tys. gospodarstw, a susza dotknęła blisko 1,8 mln hektarów powierzchni upraw.

Sawicki przypomniał, że rząd przeznaczył na pomoc dla rolników 450 mln zł. Otrzymają ją gospodarze, których straty wyniosą, co najmniej 30 proc. produkcji rolnej z trzech ostatnich lat.

Pomoc wyniesie 800 zł na hektar dla rolników posiadających sady i krzewy owocowe oraz 400 zł na hektar dla pozostałych pod warunkiem, że ubezpieczyli oni połowę upraw. Jeżeli nie, pomoc będzie o 50 proc. niższa.

Rząd nie jest przygotowany do kompleksowej pomocy rolnikom – mówi poseł Robert Telus z sejmowej Komisji Rolnictwa.

W momencie, gdy minister jechał na negocjacje, mówił, że 500 mln zł pomocy będzie pochodziło z polskiego budżetu, ale dużą pomoc – ok. 3 mln zł – otrzymamy z Unii Europejskiej. Okazało się, że tej dużej pomocy z UE nie ma. Jest to bolesne, a rolnicy po raz kolejny zostali oszukani. Podstawowe pytanie – czy będzie pomoc, która była obiecywana? Czy rolnicy poczują tę pomoc, czy są to tylko i wyłącznie obietnice wyborcze? Jesteśmy w trakcie kampanii, więc ważne jest, aby nie skończyło się to jedynie obietnicami wyborczymi. Wszystko wskazuje na to, że rząd nie jest przygotowany do tej pomocy – tłumaczy poseł Robert Telus.

Przewidziane są także inne formy pomocy dla rolników, m.in. preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji czy wsparcie w opłacaniu bieżących składek w KRUS.

RIRM

drukuj