Apel polskich producentów mleka do KE

Producenci mleka domagają się pomocy od Komisji Europejskiej. Razem ze związkowcami skierowali list do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, w którym poinformowali o trudnej sytuacji na polskim rynku mleka.

Przyczyną kłopotów rodzimych producentów mleka jest m.in. sytuacja związana z rosyjskim embargiem, jak również ogólnoświatową sytuacją podażowo-popytową.

Po zniesieniu kwotowania mleka od 1 kwietnia 2015 r. produkcja surowca w UE rośnie i to dodatkowo nasila kłopoty ze sprzedażą produktów mlecznych.

W liście do Hogana organizacje i związki rolnicze żądają notyfikacji przez Komisję Europejską przyjętego przez polski rząd programu pomocy producentom mleka. Ponadto domagają się umorzenia kar mlecznych – podkreśla Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

– Ostatni rok doprowadził do tego, że ta kara wzrosła do 90 groszy, a mleko też kosztowało około złotówki. Czyli w tym przypadku, jeżeli tę karę rolnik ma dzisiaj zapłacić, to praktycznie tyle samo mleka ma oddać dzisiaj, ile przedtem miał nadwyżki. Czyli jest to potężna kara dla rolników. I ponieważ dzisiaj cena mleka jest niska, a cena kar jest bardzo wysoka, to większość rolników po prostu nie jest w stanie tego zapłacić. W tej sytuacji, jeżeli władze w Brukseli nie zmiękną, jeśli komisarz Hogan czegoś w tej sprawie nie zmieni i będzie wymuszał od rolników, by taka cena była zapłacona, to doprowadzi to do bankructwa wielu rolników, wielu gospodarstw, które rzeczywiście tę nadwyżkę mleczną miały – tłumaczy Zbigniew Obrocki.

Kolejna dyskusja dotycząca m.in. sytuacji na rynku mleka odbędzie się na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 27-28 czerwca bieżącego roku. Polska podtrzyma dotychczasowe stanowisko ws. konieczności wprowadzenia wszelkich możliwych mechanizmów stabilizujących ten rynek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl