fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON: gwarancją bezpieczeństwa narodowego jest własna armia

Prawdziwą i ostateczną gwarancją bezpieczeństwa narodowego jest własna armia i jej siła – powiedział w piątek w Tomaszowie Mazowieckim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef resortu wziął udział w święcie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego, która stacjonuje m.in. w tym mieście.

Minister zwrócił uwagę, że święto brygady to ważny dzień dla polskiej armii, bo brygada stanowi jedną najważniejszych jednostek polskiego wojska.

– Niesiecie honor ojczyzny, honor Polaków wzorem ks. Józefa Poniatowskiego, który w bitwie pod Lipskiem powiedział, że +to Bóg powierzył mu honor Polaków i tylko jemu go odda+. To słowa, które stały się częścią polskiej tradycji, polskiego myślenia o obowiązku zbrojnym, o wysiłku, o tym czym, jest armia, czym jest służba – mówił minister.

To dlatego – jak zauważył – na sztandarach Wojska Polskiego przywołane są trzy najważniejsze wartości – Bóg, Honor, Ojczyzna.

I jeżeli ktoś myśli, że można rozerwać te wartości, że można je od siebie odseparować, że można wybrać jedną albo inną, to nie rozumie wojska, nie rozumie armii, nie rozumie Polski – powiedział.

Przyznał, że wysoko ceni codzienną pracę żołnierzy 25 BKPow., bo wiedzą, czym jest służba żołnierska – w znoju, pocie, krwi, ale i dumie.

Macierewicz zapewnił, że polska siła zbrojna będzie skuteczniejsza. W najbliższym czasie będą podejmowane decyzje dotyczące wzmocnienia polskiej armii, wzmocnienia jednostek, ich rozwinięcie. Jak mówił trzeba sobie zdawać sprawę, że sytuacja, w której znalazła się Polska jest trudna, że wymaga największego wysiłku zarówno od samego państwa, każdego obywatela jak również, a może i przede wszystkim, ten wysiłek spada na barki szeregowego żołnierza.

– Polska jest bezpieczna, obecność, także w tej brygadzie, naszych sojuszników przypomina o jedności w ramach sojuszu NATO. Obecność kadetów przypomina, że Polacy są gotowi do służby ojczyźnie – powiedział. Te ostanie słowa skierowane były do uczniów klas wojskowych, którzy brali udział w obchodach.

Witając uczestników uroczystości minister szczególnie przywitał syna gen. Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

– To dla nas najwyższe wyróżnienie i wielkie wzruszenie, że możemy wśród nas tutaj mieć syna tego, który towarzysząc panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i panu prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu poległ pod Smoleńskiem oddając swoją krew i życie dla ojczyzny – mówił.

Obchody święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego rozpoczęły się już w czwartek. Tego dnia odprawiona została msza św. w kościele garnizonowym pw. Świętego Józefa w Nowym Glinniku w intencji żołnierzy brygady. Główne uroczystości miały miejsce w piątek na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie rozpoczęły się uroczystym apelem. Po zakończeniu zbiórki odbyła się m.in. defilada lądowo-powietrzna, a następnie, w ramach pokazu swe możliwości wyszkolenia zaprezentowali żołnierze 7 batalionu kawalerii powietrznej.

25 BKW im. księcia Józefa Poniatowskiego stacjonuje w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Glinniku i Leźnicy Wielkiej. Brygada jest związkiem taktycznym przeznaczonym do prowadzenia działań powietrzno-szturmowych i desantowo-szturmowych. Zdolna jest do współpracy bojowej ze wszystkimi rodzajami wojsk. Żołnierze 25 BKP byli na wszystkich zmianach misji irackiej i afgańskiej. W strukturze brygady jest jedyna w siłach zbrojnych Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej.

PAP/RIRM

drukuj