A. Macierewicz o wizycie w Finlandii: Ważna wymiana doświadczeń i informacji

Omówiliśmy dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego; to była ważna wymiana doświadczeń i informacji – mówił o wizycie w Finlandii szef MON Antoni Macierewicz.

Podczas wizyty Antoni Macierewicz spotkał się m.in. z ministrem obrony Finlandii Jussim Niinisto oraz z dowódcą obrony Finlandii generałem Jarmo Lindbergiem.

Ministrowie omówili dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i doświadczenia z tworzenia obrony terytorialnej w obu krajach.

Podsumowując rozmowy z fińskim ministrem, Antoni Macierewicz stwierdził, że była to „bardzo ważna wymiana doświadczeń i informacji na przyszłość”. W rozmowie z dziennikarzami minister mówił też o „pewnych rozstrzygnięciach dotyczących tworzenia wojsk cybernetycznych i współpracy przy obronie cybernetycznej”.

Dodał, że omawiano też porozumienie dotyczące współpracy wojsk obrony terytorialnej, które – jak mówił – od dawna są jednym z fundamentów systemu obronnego Finlandii.

Podczas spotkania ministrowie obrony obu krajów podpisali też umowę ramową o współpracy. Porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, a także wymianę informacji i współpracę technologiczną.

Odnosząc się podpisanej umowy, minister Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że zaczyna ona obowiązywać od momentu podpisania.

„Będziemy dążyli do analogicznych porozumień z pozostałymi państwami bałtyckimi” – zapowiedział.

„Bardzo jestem z tej wizyty zadowolony” – podsumował szef MON.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl