fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MON: wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej wyzwaniem i honorem

Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest najwyższym wyzwaniem i honorem Wojska Polskiego i państwa polskiego – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas promocji oficerskiej w Dęblinie.

„Wyjaśnienie tej tragedii jest najwyższym wyzwaniem i honorem Wojska Polskiego, państwa polskiego, a także was – uczniów i żołnierzy <Szkoły Orląt>. To próba, przez którą wszyscy musimy przejść” – powiedział Antoni Macierewicz.

Podziękował władzom uczelni za to, że stanęli w obronie generała Andrzeja Błasika i pilotów, którzy „polegli pod Smoleńskiem”, kiedy „było poniewierane imię Wojska Polskiego”.

Szef MON wziął udział w uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów wojskowych szkół oficerskich. Do promocji przystąpiło 74 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz 11 podchorążych – absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej.

Uroczystość odbyła się w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie nazywanej „Szkołą Orląt”, która świętuje w tym roku 90-lecie swego istnienia. Szkoła kształci pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego. Łącznie studiuje tu ponad 2,4 tys. osób, z czego na kierunkach wojskowych – 367.

Po promocji minister Macierewicz złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą dowódcę Sił Powietrznych, komendanta „Szkoły Orląt” gen. Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w 2010 r.

PAP/RIRM

drukuj