fot. PAP/Mateusz Marek

Min. M. Błaszczak: Dzięki powstańcom warszawskim żyjemy dziś w wolnej, niepodległej Polsce

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki powstańcom warszawskim żyjemy dziś w wolnej, niepodległej Polsce. Szef resortu wskazał, że są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Swoim heroizmem udowodnili, że nie można tracić nadziei.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że pomimo porażki powstańcy dali świadectwo niezłomności, a ich ofiara i poświęcenie to wartości leżące u podstaw współczesnej polskości.

Szef MON w specjalnym nagraniu podkreślił, że oddanie hołdu i opieka nad powstańcami warszawskimi jest naszym obowiązkiem.

– 1 sierpnia jest wyjątkowy dla nas wszystkich. Co roku tego dnia o godz. 17.00 cała Polska zatrzymuje się, aby upamiętnić wybuch Powstania Warszawskiego i oddać hołd jego uczestnikom. Ta piękna i wzruszająca tradycja pokazuje, jak wielkie znaczenie ma powstanie, nawet 76 lat po zakończeniu. Pokazuje również, że walka warszawskich bohaterów nie była daremna. Ruszając do boju o wolną stolicę i wolną Polskę patrzyli w przyszłość z nadzieją. Po 5 latach okupacji pokazywali, że jeszcze Polska nie zginęła – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

[Powstanie Warszawskie]wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

W czasie trwających 63 dni walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Dziś w Warszawie odbędą się główne uroczystości 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

RIRM

drukuj