fot. PAP/Łukasz Gągulski

Min. M. Błaszczak: 65 proc. wydatków MON jest kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego

65 proc. wydatków resortu obrony jest kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Jak wskazał polityk, to – obok zacieśniania współpracy obronnej z USA – jeden z elementów wzmacniania naszej armii.

Jak powiedział szef MON, Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz liczniejsze i jest wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt, zarówno ten produkcji amerykańskiej, jak i krajowej.

Łatwiejsze pozyskiwanie amerykańskiego uzbrojenia to owoc coraz lepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. To pokazuje zlokalizowanie w Polsce dowództwa V korpusu armii USA.

Wojska amerykańskie stacjonujące w Polsce, ale także na całej wschodniej flance NATO, będą dowodzone z Polski przez gen. Johna Kolasheskiego. Na podstawie deklaracji podpisanej przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma mieć trwały charakter.

– Dowództwo korpusu armii Stanów Zjednoczonych to bardzo wysoki szczebel dowodzenia, który będzie realizował tutaj zadania – mam nadzieję – tylko pokojowe. Będąc na terenie Polski będzie koordynowała również działanie wojsk amerykańskich wśród naszych sąsiadów. To jest kolejny dowód, że Polska i nasz środkowoeuropejski region jest politycznie bardzo ważnym regionem dla Stanów Zjednoczonych – mówił szef sejmowej komisji obrony poseł Michał Jach.

30 lipca uzgodniono politycznie umowę o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA. Według MON ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Niebawem – jak podaje MON – po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu.

Zuzanna Dąbrowska/ RIRM

drukuj