fot. PAP/Rafał Guz

Min. Zdrowia nie wyklucza wprowadzenia lokalnych obostrzeń w powiatach, gdzie występują największe ogniska koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza wprowadzenia lokalnych obostrzeń w powiatach, gdzie występują największe ogniska koronawirusa. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że głównym miejscem zakażeń są wciąż kopalnie na Śląsku, dziś potwierdzono tam 152 przypadki. Resort ocenia, że po zbadaniu kolejnych wymazów od rodzin górników ta liczba wzrośnie.

Dużym ogniskiem koronawirusa jest też zakład drobiarski w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce. Dziś potwierdzono tam 87 przypadków, ale Ministerstwo Zdrowia spodziewa się nawet kilkuset zakażeń.

Rzecznik Resortu Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że w regionach podwyższonego ryzyka należy liczyć się z przywróceniem obostrzeń.

– Mówmy o powiatach, nie mówimy o całych województwach. Sama Wielkopolska to jest tak naprawdę blisko 100 zakażeń, ale w 80 proc. to jest jeden zakład pracy. Musimy się spodziewać, że w powiatach, w których notujemy w ciągu ostatnich 14 dni dość dużą skalę wzrostu, tam mogą się pojawiać pewne obostrzenia, co do choćby liczby osób w restauracjach, sklepach, czy na imprezach. Najbliższe dni to będzie decyzja o konkretnych powiatach – mówi Wojciech Andrusiewicz.      

90 nowych przypadków odnotowano też w Małopolsce – resort wskazuje, że zakażeni to pracownicy dużych zakładów pracy. Dotychczas w całej Polsce potwierdzono ponad 48 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, 1756 osób zmarło.

RIRM

drukuj