Pos. Hoc: Nie wierzę w zapewnienia ministra, ale wierzę w determinację onkologów

Powstał zespół roboczy, który za kilka tygodni przedstawi pierwsze propozycje rozwiązań – powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).

Nie wierzę w zapewnienia ministra zdrowia, ale wierzę w determinację onkologów – skomentował sprawę poseł i lekarz Czesław Hoc. Przypomnijmy: spotkanie Bartosza Arłukowicza oraz przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Onkologicznego odbyło się po tym, jak szef tego gremium wystosował list otwarty.

Podkreślał w nim, że limitowanie świadczeń onkologicznych powinno być zniesione oraz to, że istnieje potrzeba istotnej poprawy efektywności wydawanych środków w opiece medycznej w Polsce.

– To jest krzyk rozpaczy onkologów i profesorów. Daje sygnał do tego, że już najwyższy czas, żeby rząd obudził się i zaczął konkretnie działać, zaczął tworzyć prace organiczną, a nie tylko socjotechnikę i marketing. Nie wierzę w to, co mówi pan minister zdrowia, natomiast wierzę w determinację i nieustępliwość profesorów z onkologii, dlatego że spotkaliśmy się w Zespole Parlamentarnym ds. Onkologii i ci profesorowie wskazali na absurdalne, piekielnie złe rozwiązania, które istnieją aktualnie w leczeniu i profilaktyce onkologicznej – powiedział poseł Czesław Hoc.

Poseł dodał, że w związku z taką sytuacją, w onkologii potrzebne są natychmiastowe i kompleksowe rozwiązania.

– Rzeczywiście trzeba się konkretnie, w natychmiastowy sposób pochylić nad tą dziedziną medycyny i opracować standardy. Standardy, które obejmowałyby kompleksowość leczenia, profilaktykę potem rehabilitację i obserwację tego pacjenta z chorobą nowotworową. I czy tylko i wyłącznie uwolnienie procedur w onkologii będzie tym rozwiązaniem, mógłbym nad tym dyskutować. To musi być kompleksowa, konkretna ochrona i konkretny program, który będzie obejmował od momentu podejrzenia rozpoznania choroby nowotworowej, aż do wykluczenia tej choroby albo do włączenia leków onkologicznych – tych nowoczesnych i innowacyjnych – zaznaczył lekarz i poseł Czesław Hoc.

RIRM 

drukuj