Dodatkowe nakłady na służbę zdrowia

Ponad 280 milionów złotych otrzyma jeszcze w tym roku służba zdrowia. Wszystko dzięki ustawie o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia. O szczegółach tak zwanej specustawy mówił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak zapewniał dziś minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dodatkowe nakłady na służbę zdrowia będą przeznaczone na zakupy i inwestycje w sprzęt medyczny, poprawę jakości opieki stomatologicznej i zapewnienie opieki pielęgniarki lub higienistki we wszystkich szkołach.

Szef resortu zdrowia podkreślał, że ponad 280 milionów złotych, które w ramach tak zwanej specustawy zasilą w tym roku służbę zdrowia to tylko część środków. Poza specustawą planowane jest przeznaczenie ponad 320 milionów złotych na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla szpitali klinicznych, szpitali instytutowych, a także dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Dodatkowo około stu milionów złotych ma być skierowane na zakup sprzętu i aparatury medycznej z dziedzin pediatrii, onkologii i chirurgii dziecięcej oraz neonatologii w szpitalach klinicznych i instytutach badawczych. Także środki na zakup szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom będą zwiększone o kwotę dziewięćdziesięciu sześciu milionów złotych.

Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że specustawa, która miała wprowadzić do systemu dwa miliardy osiemset milionów złotych, a teraz jest kwotą dziesięcio-procentową to kropla w morzu potrzeb.

– Jeśli celem tej dotacji miało być zmniejszenie kolejek no to powiem, że te pieniądze niewiele są w stanie pomóc. Mając świadomość, że na niektóre procedury takie jak zaćma, endoprotezy stawów biodrowych, kolanowych czas oczekiwania to jest po kilka lat. Więc to działanie skomentowała bym tak: „chcieć, to chcieć, ale nie zawsze móc” – akcentuje przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”

Minister zdrowia zapowiedział także, że pojawią się pieniądze na zakup świadczeń zdrowotnych z uruchamianego funduszu zapasowego NFZ, a także pieniądze na zapłatę szpitalom za nadwykonania usług. Konstanty Radziwiłl ocenia, że na ten cel mogłoby być przeznaczone od miliarda do 1,5 miliarda złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl