fot. pixabay.com

Rząd chce przeznaczyć ok. 34 mld zł ze środków unijnych na cyfryzację szkół i administracji

Rząd ze środków unijnych chce kontynuować cyfryzację szkół i administracji. Planuje też rozwój infrastruktury sieciowej i pomoc tym miejscowościom, które nie mają dostępu do internetu. Suma środków skierowanych na te cele wynosi ok. 34 mld złotych.

Minister Marek Zagórski w trakcie sejmowej komisji tłumaczył, na co dokładnie w obszarze cyfryzacji rząd planuje wydać środki z nowej unijnej perspektywy. Przytaczał też liczby. Suma środków na cyfryzację to ok. 34 mld zł, z czego 23 mld to środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 9 mld zł zostanie wydanych w ramach programu Polska Cyfrowa. Unijne wsparcie ma pozwolić na rozwój infrastruktury sieciowej.

– Rozbudowa sieci światłowodowej, ale także chcemy z tych środków wspierać budowę i rozwój sieci 5G – poinformował minister Marek Zagórski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pomoc ma docierać do obszarów wykluczonych cyfrowo. Bez dostępu do sieci pozostaje 3 tysiące miejscowości.

– Strategicznym planem jest objęcie wszystkich miejscowości inwestycjami w zakresie szerokopasmowego dostępu do sieci. Natomiast będziemy chcieli dać gminom środki i będą one miały dowolność co do tego, od kogo usługa będzie kupiona – zaznaczył minister Marek Zagórski.

Kancelaria Premiera ma prowadzić w tej sprawie konsultacje z samorządami. Gminy będą mogły wybrać, czy kupią usługę od operatorów lokalnych, którzy zdecydują się na inwestycję, czy np. wybiorą ofertę łącza satelitarnego.

Obok miejsc wykluczenia cyfrowego, pomoc ma popłynąć także do szkół.

– Jednym z planowanych działań jest zakup sprzętu służbowego dla nauczycieli, ale także laptopów czy komputerów na wyposażenie szkół – powiedział Marek Zagórski.

Minister w KPRM planuje też wydatki na infrastrukturę wewnętrzną szkół i rozwój Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Środki unijne zostaną również przeznaczone na rozwój kompetencji nauczycieli.

TV Trwam News

drukuj