fot. pixabay.com

NIL: Zaszczepiono 46 proc. lekarzy wykonujących zawód i 40 proc. dentystów

Zaszczepiono dotąd 46 proc. lekarzy wykonujących zawód i 40 proc. pracujących dentystów – podała izba lekarska, powołując się na dane z resortu zdrowia. Liczba niezaszczepionych medyków może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów – alarmuje lekarski samorząd.

Naczelna Izba Lekarska opublikowała dziś informację na temat liczby zaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów, jaką otrzymała od Ministerstwa Zdrowia, w odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyji.

Dane MZ pokazują, że zaszczepiono 64 804 lekarzy, czyli – jak podaje NIL – 46 proc. wykonujących zawód.

W woj. dolnośląskim zaszczepiono 5890 lekarzy, w woj. kujawsko-pomorskim – 3323, w lubelskim – 3306, woj. lubuskim – 1220, w woj. łódzkim – 5352, w Małopolsce – 4408, na Mazowszu – 11 780, w woj. opolskim – 1089, na Podkarpaciu – 2880, w woj. podlaskim – 2792, w woj. pomorskim – 4392, w woj. śląskim – 6273, w woj. świętokrzyskim – 2019, na Warmii i Mazurach – 2025, w Wielkopolsce – 5743, zaś w woj. zachodniopomorskim – 2312.

Jeśli chodzi o dentystów, to dane upublicznione przez izbę pokazują, że zaszczepiono 15 392 lekarzy-dentystów, czyli 40 proc. wykonujących zawód.

W woj. dolnośląskim zaszczepiono 1410 dentystów, w woj. kujawsko-pomorskim – 593, w lubelskim – 826, woj. lubuskim – 353, w woj. łódzkim – 1218 ,a w Małopolsce – 1164. Na Mazowszu zaszczepiono 2674 dentystów, w woj. opolskim – 279, na Podkarpaciu – 716, w woj. podlaskim -588, w woj. pomorskim – 1041, w woj. śląskim – 1517, w woj. świętokrzyskim – 467, na Warmii i Mazurach – 414, w Wielkopolsce – 1459, zaś w woj. zachodniopomorskim – 673.

Izba przypomina, że wielokrotnie krytykował fakt wstrzymania szczepień dla personelu medycznego samorząd lekarski, podkreślając, że wyszczepienie osób wykonujących zawody medyczne oraz osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej jest niezbędnym warunkiem zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa.

„Jeszcze na początku lutego tego roku Minister Zdrowia zapewniał, że już 90 proc. lekarzy zostało zaszczepionych i apelował do powrotu do regularnych wizyt lekarskich. Poniższe dane pokazują jednak, że przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną” – podała izba.

Jej zdaniem, „tego typu niejasności przeszkadzają w odpowiednim rozplanowaniu pracy w podmiotach leczniczych czy też w kształceniu młodych lekarzy”.

„Przykładem może być decyzja w sprawie najbliższego terminu części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalistycznego – czy w obliczu upublicznionych danych egzaminy ustne powinny się odbyć?” – zapytała izba.

Samorząd lekarski podnosi, że obawia się, iż poprzednie zapewnienia o wysokiej wyszczepialności wśród lekarzy mogły być pierwszym krokiem w kierunku odebrania osobom walczącym z pandemią COVID-19 dodatku 100 proc.

„Nie wspominając już, że zasady wypłacania lekarzom dodatku covidowego są nieprecyzyjne i różnie interpretowane, przez co za taką samą pracę jednym lekarzom dodatek jest wpłacany, podczas gdy innym nie” – podaje lekarski samorząd.

„Należy podkreślić, że liczba wciąż niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów, w szczególności, że nie wiadomo kiedy ani gdzie będą szczepieni. W opinii samorządu lekarskiego szczepienia personelu medycznego powinny być jak najszybciej przywrócone w celu ograniczenia emisji wirusa, a tym samym przestojów w opiece medycznej” – zaznaczono.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl