fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Nastąpi poluzowanie restrykcji w województwach najlżej dotkniętych pandemią

Apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą. Obie te rzeczy utrzymują się jednak na wysokim poziomie – poinformował minister zdrowia Adama Niedzielskiego na konferencji w sprawie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19.

Od najbliższego poniedziałku Polska zostaje podzielona na strefy dot. obostrzeń. Dotychczasowe restrykcje zostają utrzymane w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja.

Natomiast w pozostałych 11 województwach już od poniedziałku rusza nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 oraz działalność mogą wznowić m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania, ale podkreślamy, że jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy cały czas w sytuacji bardzo dużego obłożenia szpitali i hospitalizacji – mówimy tu o zwykłych łóżkach i łóżkach respiratorowych. Cały czas liczba zgonów jest duża i cały czas mamy do czynienia z dużą liczbą zakażeń, w związku z tym ruchy te ograniczamy tylko do województw, gdzie sytuacja epidemiczna pod kątem wskaźnika nowych zakażeń jest stosunkowo dobra – tłumaczył Adam Niedzielski.

W przyszłym tygodniu rząd ma ogłosić szczegółowy plan otwarcia m.in. branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Minister zdrowia zapowiedział też, że w przyszłą środę odniesie się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Dziś resort zdrowia poinformował, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych blisko 14 tys. osób. Z powodu COVID-19 zmarło 201 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 539 osób.

RIRM

drukuj