fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] W. Kraska: 19 szpitali w Polsce jest dedykowanych chorym z koronawirusem

W Polsce działa 19 szpitali, które są dedykowane wyłącznie dla pacjentów, którzy są zarażeni koronawirusem Te szpitale dostały dzisiaj sprzęt ochrony osobistej, ale także duży zastrzyk finansowy. Te szpitale będą na pierwszej linii frontu, dlatego chcemy, aby pacjenci i personel w tych szpitalach czuł się bezpieczny – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Tematem numer jeden w polskich mediach niezmiennie jest koronawirus. O tym, jak wygląda sytuacja, mówił na antenie Radia Maryja Waldemar Kraska.

– Walka chyba dopiero się rozpoczyna, bo codziennie mamy wzrost zachorowań w Polsce. W tej chwili to 150 przypadków. Cieszy to, że nie jest to jak w krajach Europy zachodniej, gdzie tych przypadków każdego dnia jest kilkaset. Liczymy się, że w Polsce fala zakażeń może być znacznie większa. Podjęte środki może są restrykcyjne, ale wątpię, żeby coś innego dało efekt, by przerwać ten łańcuch – podkreślił wiceminister zdrowia.

– W tej chwili w Polsce w oddziałach zakaźnych z podejrzeniem koronawirusa przebywa ponad 700 osób, w kwarantannie domowej tych osób jest zdecydowanie więcej, bo 7535. Wszystkich osób, które są objęte nadzorem epidemiologicznym, jest ponad 25 tys. Te liczby rosną. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie, czy tych zarażeń będzie tyle, ile we Włoszech, czy będzie to przechodziło łagodniej – wskazał gość Radia Maryja.

Polski rząd podjął działania wcześnie, stąd – jak dotychczas – niewielka liczba zakażeń.

– Zakaz zgromadzeń, zamknięcie szkół, zakaz zgromadzeń nie więcej niż 50 osób… Myślę, że to doprowadzi do tego, że wszystko będzie szybko lokalizowane i transmisja wirusa nie będzie w Polsce następowała – ocenił Waldemar Kraska.

W Polsce w każdym województwie funkcjonuje szpital, w którym przyjmowani są ludzie zakażeni wyłącznie koronawirusem.

– W Polsce działa 19 szpitali, które są dedykowane wyłącznie dla pacjentów, którzy są zarażeni koronawirusem Te szpitale dostały dzisiaj sprzęt ochrony osobistej, ale także duży zastrzyk finansowy. Te szpitale będą na pierwszej linii frontu, dlatego chcemy, aby pacjenci i personel w tych szpitalach czuł się bezpieczny – zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

Rząd w związku z koronawirusem rozpoczął akcję „LOT do Polski”. Osoby, które wracają do Polski, muszą być jednak poddane kwarantannie.

– Szykujemy się na dużą ilość zarażeń. To, że powraca aż tylu Polaków, cieszy mnie bardzo. Wielu też wyjeżdża, bo uważają, że gdzieś może być lepiej. Polska – jak się okazuje – nie jest najgorszym miejscem do życia – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Polacy, którzy wracają zza granicy, będą musieli przejść 14-dniowy okres kwarantanny.

– Powracający będą musieli być poddani 14-dniowej kwarantannie, czyli będą musieli przebywać 14 dni bez kontaktu z innymi osobami; chcemy te osoby przebadać. Przebadaliśmy już ponad 5,5 tys. osób. Chcemy, by te osoby były przebadane – powiedział wiceminister zdrowia.

Całą rozmowę z wiceministrem Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj