UniCredit pozytywnie ocenił działania polskiego rządu w zakresie ratowania firm w dobie epidemii koronawirusa

Włoski bank UniCredit pozytywnie ocenił działania polskiego rządu w zakresie ratowania firm przed spowolnieniem wywołanym koronawirusem. Do opinii tej instytucji odniósł się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Polska, według UniCredit, w najbardziej znaczący w Europie środkowowschodniej sposób zadbała o utrzymanie miejsc pracy. Przedsiębiorstwa dostają wsparcie, aby uniknąć zwolnień. Do firm płynie 6,7 proc. PKB, z czego bezzwrotne może okazać się nawet 4 proc. To szansa na utrzymanie milionów miejsc pracy – napisał szef polskiego rządu.

Włoski bank analizę umieścił w  kwartalnym przeglądzie sytuacji w Europie środkowowschodniej. Zaznaczono, że spośród państw regionu, największe rozmiary ma reakcja rządu Polski, którego całość działań szacuje się na 20 proc. PKB. Włoski bank wskazuje też Polskę – obok Czech i Bułgarii – w grupie, w której miejsce na działania fiskalne jest wyjątkowo duże. Dodatkowo Narodowy Bank Polski może przejściowo obniżyć stropy procentowe w pobliże zera. Deficyt budżetowy w tym roku powinien sięgnąć 4,7 proc. PKB, a dług publiczny czasowo może przekroczyć 55 proc. PKB, aby w przyszłym roku spaść poniżej 50 proc. – szacuje włoski bank.

Ta opinia potwierdza, że działania rządu zmierzające do wprowadzenia Polski na szybką ścieżkę rozwoju gospodarczego są skuteczne – mówi poseł PiS Jan Mosińki.

– Staliśmy się jedną z 25 najlepiej rozwijających się gospodarek świata. My z pokorą robimy swoje, chronimy polskie rodziny, polski przemysł, polską myśl technologiczną i faktycznie w ten nieszczęsny czas koronawirusa wchodziliśmy z dość wysokim Produktem Krajowym Brutto, z dobrze rozwijającą się gospodarką, z jedną z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej. Wielu nam zazdrościło, więc to wszystko pozwala stawiać diagnozę, że jest szansa, że Polska gospodarka przejdzie ten koronawirus w najbardziej łagodnej formie ze wszystkich możliwych, jeżeli chodzi o państwa Wspólnoty – ocenia Jan Mosiński.

UniCredit ocenia, że spodziewana recesja będzie najgłębsza w ciągu ostatnich stu lat. Eksport i import spadną gwałtownie, gdy zawalą się globalne łańcuchy dostaw, popyt wewnętrzny spadnie pod naporem bezrobocia, bankructw i niepewności. Bank przewiduje w tym roku spadek globalnego PKB o 6 proc. a recesję w strefie euro szacuje na 13 proc.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl