Sejm o zwiększeniu wydatków obronnych

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się między innymi  projektem dotyczącym zwiększenia wydatków obronnych, do co najmniej 2 procent PKB.

Posłowie rozpatrzą sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej, która zajmowała się trzema projektami zmian w ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, m.in. rządowym i PiS. Projekt powstał jednak na bazie propozycji rządowej.

Zakłada przeznaczanie na obronność, co najmniej 2 proc. PKB z roku poprzedniego, począwszy od 2016 r. Obecnie wskaźnik ten wynosi 1,95 proc. PKB. Szacuje się, że przyrost wydatków wyniósłby ok. 800 mln zł.

Poseł Michał Jach z sejmowej komisji obrony sceptycznie ocenia założenia projektu.  Podkreśla, że wpisuje się on wyłącznie w propagandę w wykonaniu rządu PO-PSL.

– Przez 7 lat rządów PO nigdy nie wydano tej kwoty 1,95 setnych. Zatem gdyby była taka determinacja rządu PO-PSL, to oczywiście mogliby wydawać 2 proc. z roku ubiegłego, jak jest w tym przepisie, ale i 2 proc. z roku bieżącego. Prezydent Komorowski nie kiwnął palcem przez 5 lat swojej prezydentury, kiedy rząd Platformy Obywatelskiej obcinał wydatki na zbrojenia. Ba, podpisał w 2013 roku ustawę, która zmniejszyła o 10 proc. wydatki na zbrojenia – zauważa Michał Jach.

Projekt rządu przewiduje także zmianę cyklu programowania rozwoju sił zbrojnych z okresu 2-letniego na 4-letni, a okresu planistycznego z 6-letniego na 10-letni – zgodnie z zasadami planowania obronnego w NATO.

RIRM

drukuj