Rodzice apelują o poparcie projektu odraczającego obowiązek szkolny

Rodzice apelują do polityków wszystkich partii o poparcie projektu, który odroczy obowiązek szkolny dla sześciolatków. Fundacja Rzecznik Praw Rodziców przygotowała projekt ustawy w tej sprawie. Czas nie jest przypadkowy, bo to właśnie dziś obchodzony jest dzień matki.

Karolina Elbanowska na konferencji w Sejmie wskazała, ze większość szkół nie jest przygotowanych do przyjęcia sześciolatków. Zaznaczyła, że wiele klas i świetlic już teraz jest przeładowanych.

Apelowała, by politycy zmobilizowali się i umożliwili rodzicom wolny wybór w sprawie edukacji ich pociech.

– W centrum naszego życia, naszego świata są nasze dzieci i dla nich byłyśmy gotowe w całej Polsce zebrać milion podpisów, aby odbyło się ogólnopolskie referendum edukacyjne. Jak wszyscy wiemy, to referendum zostało przez Sejm odrzucone. Odrzucono także dwa projekty obywatelskie. To, co się będzie działo we wrześniu, dzieci, które będą zmuszone iść do szkół na naukę zmianową to jest standard krajów takich jak Pakistan, Indie. Chcemy, jako matki i ojcowie, tylko i wyłącznie jednej rzeczy – wolnego wyboru w sprawie edukacji naszych dzieci. Ten bardzo krótki projekt daje nam po prostu możliwość odroczenia edukacji szkolnej sześciolatka, bez konieczności badania gotowości szkolnej – powiedziała Karolina Elbanowska.

Z kolei poseł Marzena Wróbel podkreślała, że rząd nie powinien decydować o tym, że dzieci mają iść do szkoły, bo – jak mówiła – de facto nie ma takiej władzy.

– To rodzice wiedzą najlepiej czy ich dziecko jest przystosowane do obowiązku szkolnego, czy jest przystosowane nie tylko pod względem intelektualnym. Mamy bardzo mądre i bardzo inteligentne dzieci, ale dzieci muszą być przystosowane do obowiązku szkolnego także pod względem fizycznym i – przede wszystkim – emocjonalnym. Jeśli dziecko nie odnajdzie się w rzeczywistości szkolnej, jeśli się tej rzeczywistości szkolnej przestraszy, to straty będą niepowetowane. To niepowodzenie może mieć wpływ na całą karierę szkolną takiego dziecka – podkreśliła poseł Marzena Wróbel.

W sierpniu 2013 roku większością głosów koalicji PO-PSL Sejm odrzucił milion podpisów złożonych pod referendum w sprawie obowiązku szkolnego dzieci sześcioletnich.

 

RIRM

drukuj