Sejm przyjął sprawozdanie KRRiT za 2012 r.

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2012 r. Przeciwko głosowały PiS i SP. 

Za przyjęciem sprawozdania KRRiT wraz z informacją o problemach radiofonii i telewizji głosowało 219 posłów, przeciw było 142, 65 wstrzymało się od głosu.

Posłowie głosowali też nad poprawką wniesioną przez PiS, za sprawą której sprawozdanie zostałoby odrzucone. Posłowie byli przeciwko tej poprawce.

Jacek Bogucki tuż przed głosowaniem złożył wniosek formalny o zwołanie przerwy w związku z nieobecnością na sali sejmowej przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. Wniosek został jednak odrzucony.

– Przedstawiciel do organu konstytucyjnego, który przy przyznawaniu miejsc na multipleksie ma zasadę, że nie ma żadnych zasad, powinien być i wytłumaczyć się z tego. Przedstawiciel organu, który raczył tym którym łaskawie przyznał miejsce na multipleksie, natychmiast rozłożyć należność na raty i w ten sposób spowodować, że tylko 40 proc. należnych dochodów z Budżetu Państwa zostało w 2012 roku zrealizowanych, z tego tytułu powinien być tu na Sali i wytłumaczyć się z tego. Ale też przedstawiciel organu państwa, który 2,5 mln razy złamał prawo nie odpowiadając na skutecznie złożone skargi, powinien być na tej sali i wytłumaczyć się z tego –mówi Jacek Bogucki.

Poseł Urszula Augustyn, sprawozdawca komisji z PO powiedziała, że debata odbyła się wczoraj i cała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiedziała na wszystkie pytania.

To, że nie ma podczas głosowania przewodniczącego Jana Dworaka i jego całej świty jest kolejnym przejawem buty i arogancji władzy – powiedziała poseł Beata Kempa. Wiceprezes SP stwierdziła, że w sytuacji kiedy tak wiele mówi się o tolerancji KRRiT dyskryminuje katolików w Polsce. Ze sprawozdania wynika że treści religijne zajmują 0 proc.

– Pan przewodniczący KRRiT odpowiedział na to pytanie na jednej z komisji, że przecież Polacy mają dwa seriale „Ojciec Mateusz” i „Plebania”. To jest skandal jeśli on uważa, że w kraju katolickim gdzie ponad 2,5 mln osób już domaga się na piśmie istnienia TV Trwam, na multipleksie wystarczy „Ojciec Mateusz” i „Plebania” zapomniał, że „Plebania” została już zdjęta z anteny. I chce powiedzieć Pani Marszałek i Wysoka Izbo, że powinien przyjść tutaj pan przewodniczący Dworak i wytłumaczyć, dlaczego nie ma kryteriów dla przyznawania właśnie koncesji na multipleksie. To jest dyskryminacja katolików w Polsce – dodaje poseł Beata Kempa.

Zgodnie z ustawą medialną odrzucenie przez Sejm i Senat sprawozdania Krajowej Rady skutkowałoby wygaśnięciem jej kadencji po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdziłby tego prezydent. 16 maja sprawozdanie z działalności KRRiT przyjął Senat.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl