Zaczęła obowiązywać nowelizacja ustaw o ustroju sądów i SN

Od dziś obowiązuje nowelizacja ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Powstała ona w odpowiedzi na rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące praworządności w Polsce.

Nowela autorstwa Prawa i Sprawiedliwości wprowadza m.in. zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki polskich sądów. Do ich złożenia w SN będzie uprawniony wyłącznie Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Wcześniej taką możliwość miało osiem podmiotów.

Nowela wprowadza też zmiany dotyczące mianowania asesorów sądowych. Miałby dokonywać tego nie – jak obecnie – minister sprawiedliwości, a prezydent. Przed mianowaniem sprzeciw wobec kandydata będzie mogła złożyć Krajowa Rada Sądownictwa.

To jedna z ustaw, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom KE, prowadzącej wobec Polski procedurę z art. 7 traktatu o UE.

Poseł Marek Ast z PiS-u zaznacza, że ustępstwa Polski są wyrazem dobrej woli.

– Wykonaliśmy kilka kroków wstecz, pokazując, że jesteśmy jako państwo zdolni do kompromisowych rozwiązań. Ze strony Komisji Europejskiej też byśmy oczekiwali zrozumienia dla naszych ustępstw, ale też bardziej takiego kompromisowego podejścia do reform, które w Polsce przeprowadzamy – mówi poseł Marek Ast.

Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa, ustępstwa ze strony Polski są niewystarczające. W środę Komisja złożyła wniosek do Rady UE o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski. To kolejny etap procedury ochrony praworządności w państwie członkowskim UE. Wysłuchanie ma się odbyć 26 czerwca. Wcześniej, bo już w poniedziałek, planowana jest wizyta Fransa Timmermansa w naszym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl