Wrocław: W Arsenale Miejskim festyn archeologiczny – Ludzie Ognia

Rekonstrukcja wytopu żelaza w piecu dymarskim, prezentacja wyrobu naczyń glinianych czy szklanej biżuterii – to tylko niektóre z atrakcji festynu archeologicznego, który dzisiaj i w niedzielę odbędzie się w Arsenale Miejskim we Wrocławiu.

Organizatorem festynu „Ludzie Ognia” jest Muzeum Archeologiczne, które jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia.

W tym roku impreza, która jest organizowana w ramach Dni Wrocławia, w całości poświęcona jest prezentacji rzemiosł opartych na wykorzystaniu ognia, funkcjonujących na ziemiach polskich w starożytności – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta.

Głównym punktem programu tegorocznego festynu będzie rekonstrukcja wytopu żelaza w piecu dymarskim. Piec jest wzorowany na obiektach sprzed niemal dwóch tysięcy lat, które archeolodzy odkrywali m.in. na Śląsku.

Dzisiaj odwiedzający festyn będą mogli zobaczyć budowę glinianego szybu pieca oraz proces prażenia w specjalnym palenisku rudy żelaza.

„W drugim dniu rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu, którego finałem w godzinach popołudniowych będzie wydobycie z pieca i przekuwanie tzw. łupki, czyli bryły surowego żelaza” – przekazała rzeczniczka.

Oprócz tego będzie można również zobaczyć jak działa warsztat kowalski, jak wyglądał proces odlewania przedmiotów z brązu oraz jak produkowano naczynia z gliny.

„Odmienny charakter będzie miała praca szklarzy wytwarzających biżuterię w formie różnokolorowych paciorków. Z kolei ze skomplikowanymi technikami wykonywania srebrnej biżuterii w pradziejach zapozna zwiedzających mistrz-złotnik” – podkreśliła Ewa Pluta.

Organizatorzy imprezy zapowiedzieli również prezentację uzbrojenia rzymskich legionistów i barbarzyńskich wojowników reprezentowanych przez Hariów. Przewidziano także inscenizacje historyczne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl