Rząd przeznaczy ponad 15 mld. zł na wsparcie osób niepełnosprawnych

Rząd przeznaczy ponad 15 miliardów złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych. To 25 procent więcej niż w latach poprzednich. Od pierwszego lipca osoby ze znaczną niepełnosprawnością będą miały łatwiejszy dostęp do rehabilitacji. Dużym wsparciem będzie też nielimitowany dostęp do produktów medycznych i rehabilitacyjnych.

Nasz rząd od pierwszych dni prowadzi politykę solidarnościową, starając się pomagać najbardziej potrzebującym, w tym także osobom z niepełnosprawnościami – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W budżecie przeznaczyliśmy na różnego rodzaju wsparcie, ulgi, przywileje czy dodatki rehabilitacyjne o 25 proc. więcej. (…) Liczby nie kłamią. […] Nigdy nie było takiego przyrostu w ciągu dwóch i pół roku – mówił premier.

Ważnym elementem pomocy osobom niepełnoprawnym jest program „Dostępność plus”.

– To jest program, który w ciągu najbliższych kilku lat w bardzo wielu obszarach ma zwiększyć dostępność dla osób niepełnosprawnych w różnych sytuacjach życiowych. Począwszy od osób, które są nazywane „więźniami czwartego piętra” – one o własnych siłach nie mogę wyjść lub wejść do mieszkania, bo nie ma windy. Mówimy też o tramwajach, autobusach i pojazdach użyteczności publicznej – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Wsparciem dla osób niepełnosprawnych będzie tzw. danina solidarnościowa. Za dwa tygodnie osoby niepełnosprawne mają mieć także bezproblemowy dostęp do rehabilitacji.

– Dostęp będzie poprawiany sukcesywnie, czyli od 1 lipca będzie nielimitowany i poza kolejnością – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Środki na wsparcie dla niepełnosprawnych stale rosną. Rząd przeznaczył na świadczenia dodatkowe 1,5 mld zł. Połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na świadczenia dla niepełnosprawnych.

– Jeżeli o 30-40 proc. zwiększamy finansowanie, a jest to gigantyczna kwota, to te ośrodki, które miały moce przerobowe, a nie dostały wystarczających kontraktów, teraz skokowo je zwiększają – wskazał szef MZ.

Dzięki temu niepełnosprawni będą mieli zapewniony dostęp do świadczeń poza kolejnością oraz nielimitowany dostęp do produktów medycznych i rehabilitacyjnych. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj