fot. PAP/Maciej Kulczyński

W służbie polskim żołnierzom

Dziewiętnastu kapłanów z całej Polski złożyło przysięgę wojskową w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Przechodzą tam obecnie kurs, który pozwoli im w przyszłości służyć polskim żołnierzom.

Składając przysięgę wojskową żołnierz zobowiązuje się do wiernej służby Ojczyźnie.

„Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” – brzmią słowa przysięgi.

Ksiądz Stanisław Woszczyk o złożeniu przysięgi wojskowej marzył od wielu lat.

– Bardzo się cieszę, że mogłem zrealizować jedno ze swoich marzeń. Polegające na tym, żeby stanąć w mundurze, żeby złożyć przysięgę wojskową. Mam nadzieje, że tak się stanie, abym mógł służyć swoją posługą kapłańską wśród żołnierzy – mówił kapłan.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć bliskich i rodzin żołnierzy.

– Wzruszenie ogromne. Przyjechaliśmy z Elbląga. Z daleka. Jesteśmy trochę przemęczeni, ale niezmiernie dumni, że możemy tu być i uczestniczyć i zabrać syna do domu – dodała Dorota Różacka, mama szer. pchor. rez. ks. Tomasza Różackiego.  

Po jednej stronie żołnierza zawsze powinien być lekarz, a po drugiej kapłan – mówił biskup polowy wojska polskiego gen. bryg. ks. bp Józef Guzdek zwracając się do kapłanów, którzy złożyli przysięgę.

– Gratuluję Wam odwagi, by złożyć przysięgę na wierność Bogu i Ojczyźnie. Święty Jan Paweł II powiedział, że w Ewangelii nie słychać szczęku oręża. Jest w niej wezwanie do miłości, przebaczenia i pokoju. Jednak, są takie chwile w życiu narodu, że chrześcijanin jest zobowiązany chwycić za broń i stanąć w obronie najwyższych wartości. Gratuluję Wam tej decyzji – zwrócił uwagę gen. bryg. ks. bp. Józef Guzdek.

W kursie dla kapelanów uczestniczą nie tylko księża katoliccy, ale także duchowni kościoła ewangelicko – augsburskiego  oraz autokefalicznego kościoła prawosławnego – mówi ks. Paweł Filinowicz.

 – Mimo różnic doktrynalnych, mimo różnic historycznych tworzymy jedną, bardzo mocną wspólnotę. Jesteśmy jeden obok drugiego – bracia w armii – mówił ks. Paweł Filinowicz.  

Po złożeniu przysięgi duchowni rozpoczną specjalistyczne szkolenie. Całość kursu trwa dwa miesiące – wskazała porucznik Roksana Trawka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

– Tutaj zgłębiają tajniki wiedzy wojskowej. Jest to musztra, regulaminy, zapoznanie się z bronią oraz intensywne szkolenie fizyczne – powiedziała por. Roksana Trawka.  

Przysięgę złożyło dziś także dziesięciu słuchaczy trzymiesięcznego studium oficerskiego dla medyków i prawników.

TV Trwam News

drukuj