fot. PAP/Paweł Supernak

Powołanie nowego rządu już niedługo

Harmonogram powołania nowego rządu, jego kształt i plany na przyszłość – to główne tematy spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim, który, zgodnie z decyzją Zjednoczonej Prawicy, będzie nadal kierował rządem. Według nieoficjalnych informacji już w piątek prezydent powoła nowy rząd, a we wtorek premier wygłosi expose.

Zgodnie z zapisami konstytucji w dniu powołania nowego parlamentu rząd składa dymisję na ręce prezydenta. Tak też się stało we wtorek wieczorem.

– Chciałbym w tym momencie zgodnie z Konstytucją RP art. 162 ustęp 1 złożyć dymisję Rady Ministrów – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję i powierzył premierowi oraz ministrom pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

– Z całego serca dziękuje za dotychczasową służbę dla Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa. To był wielki czas. To był czas, który zmienił Polskę w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zmienił ją dla ludzi – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Czas na wskazanie przez prezydenta nowego premiera jest ograniczony przepisami.

– Jest czternaście dni na to, żeby zaprzysiąc nowy rząd od pierwszego posiedzenia nowego Sejmu – oznajmił politolog Bartosz Brzyski.

Od dawna wiadomo, że Mateusz Morawiecki nadal będzie kierował rządem. W ubiegłym tygodniu ostatecznie potwierdził to prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kierownictwo partii zatwierdziło wtedy też skład nowego gabinetu.

– Chcemy w ciągu tych czterech lat, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko, żeby sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza pod każdym względem niż dzisiaj – akcentował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nowy rząd zaprezentowany w piątek przez Mateusza Morawieckiego będzie liczył dwadzieścia resortów. Pojawią się trzy nowe ministerstwa: nadzoru właścicielskiego; zarządzania funduszami oraz klimatu. Znane są też nazwiska nowych ministrów. Nie wiadomo tylko kto pokieruje resortem sportu.

Prezydent pozytywnie ocenił przedstawione propozycje.

– Chciałbym, żeby działali w sposób jak najbardziej skuteczny i wydajny po to, żeby dobrze były realizowane zadania. Tylko na tym mi zależy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Polityk, któremu prezydent powierza misję powołania nowego rządu, ma 14 dni na przedstawienie swojego expose. Sejm udziela wotum zaufania nowemu gabinetowi bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

– Sprawy dotyczące rządu toczą się wartko i w najbliższym czasie należy oczekiwać powołania rządu – zapewnił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Dla nowego rządu najważniejsze będą dwa pierwsze lata – wskazał politolog Bartosz Brzyski.

– Dla Zjednoczonej Prawicy te wybory były tylko taką małą przerwą w tym procesie, który będzie teraz kontynuowany. Te lata będą obfitować w wiele projektów, pomysłów zmian czy reform – podkreślił politolog.

To nie będzie jednak łatwa kadencja – przewidywał politolog – dr Łuksza Stach.

– Zjednoczonej Prawicy udało się utrzymać większość parlamentarną przez całą kadencję i samo to jest dużym sukcesem politycznym. Obecnie Prawo i Sprawiedliwość dysponuje większością, ale teraz musi się bardziej liczyć z opinią swoich koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy – podsumował dr Łukasz Stach z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Przed wyborami Zjednoczona Prawica obiecała, że w ciągu stu pierwszy dni rządu zostaną uchwalone ustawy lub przygotowane programy dotyczące małego ZUS-u; 13 i 14 emerytury; pakietu kontrolnych badań profilaktycznych; oraz budowy 100 obwodnic. W planie jest też rozpoczęcie procesu wyrównania dopłat dla Polskich rolników do średniej europejskiej.

 

TV Trwam News

drukuj