Premier: Jeden krok dzieli mieszkańców Ciechocinka od właściwej decyzji

To tutaj, na dancingach śpiewało się „Do zakochania jeden krok”. Myślę, że tylko jeden krok dzieli mieszkańców Ciechocinka od podjęcia najbardziej właściwej decyzji, wybrania bardzo dobrego gospodarza tego miasta – powiedział we wtorek w Ciechocinku premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu spotkał się z mieszkańcami Ciechocinka (woj. kujawsko-pomorskie) przed drugą turą wyborów na burmistrza miasta, w której kandydat Prawa i Sprawiedliwości Marcin Strych zmierzy się z rządzącym od wielu lat miastem Leszkiem Dzierżewiczem (KWW Dla Przyszłości Ciechocinka). Wizyta premiera miała charakter spaceru tzw. szlakiem solankowym wokół słynnych tężni.

W trakcie spaceru Mateusz Morawiecki zachęcał do głosowania na kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywał, że to miasto posiada niesamowity potencjał, ale potrzebuje obecnie „bardzo dobrej ręki gospodarza”.

„Myślę, że takim prężnym, znakomitym gospodarzem, który ma szansę przywrócić blask Ciechocinkowi, jest właśnie pan Marcin Strych” – mówił szef rządu.

„To tutaj, na tych wielu przecież w przeszłości dancingach się śpiewało <<Do zakochania jeden krok>>. Myślę, że właśnie jeden krok tylko dzieli mieszkańców Ciechocinka od podjęcia najbardziej właściwej decyzji, wybrania bardzo dobrego gospodarza tego miasta” – dodał premier.

Zaznaczył, że warto przywrócić dawną sławę i blask miastu, które – jak wskazał – jest perłą uzdrowiskową nie tylko Polski, ale całej Europy.

„Ale jak podupadła czasami ta perła, wystarczy popatrzeć na basen termalno-solankowy, który jest niedaleko stąd. To może być miejsce, które będzie świadczyło o naszych wspaniałych historycznych osiągnięciach w zakresie tego szeroko rozumianego sektora uzdrowiskowego (…) Przez najbliższe kadencje możemy w Ciechocinku zrobić coś wspaniałego i atrakcyjnego. Tego życzę mieszkańcom, żeby podejmowali właściwe wybory” – zaapelował premier.

Przyznał, że „przy dobrych wyborach” szanse rozwojowe dla Ciechocinka zostaną przywrócone „szybciej i we właściwy sposób”.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że władze rządowe pomogą m.in. w planie odbudowy niszczejącego basenu. Zwrócił również uwagę na wyzwanie, jakim dla Ciechocinka było bezpieczeństwo antypowodziowe.

„Z ogromną radością mogę powiedzieć, że już niedługo ten problem dla mieszkańców Ciechocinka zniknie, ponieważ rząd PiS zdecydował się na budowę, razem oczywiście z przedsiębiorcami zaangażowanymi w to, (…) zapory wodnej w Siarzewie, niedaleko stąd. Ta zapora będzie bardzo ważnym elementem również podniesienia jakości życia gospodarczego i społecznego mieszkańców Ciechocinka” – oświadczył szef rządu.

W I turze wyborów kandydat PiS Marcin Strych otrzymał 32,86 proc. głosów, jego rywal Leszek Dzierżewicz – 47,06 proc.

Ciechocinek słynie z zespołu trzech tężni solankowych. Wzniesiona w XIX w. drewniana konstrukcja jest największą tego typu w Europie. Budowle pokryte gałązkami tarniny, wewnątrz których znajdują się urządzenia do pompowania solanki, tworzą unikalny mikroklimat obfitujący w jod, sód, chlor, brom, dzięki czemu w okolicach tężni powstało naturalne, lecznicze inhalatorium. To miejsce o charakterze uzdrowiskowym m.in. dla pacjentów cierpiących na schorzeniach górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, czy alergię. Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym stanowi Pomnik Historii.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj