fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki dla „Haareca”: Nie pozwólmy radykałom pisać historii na nowo

Nie powinniśmy pozwalać jakimś radykałom na pisanie historii na nowo – powiedział izraelskiemu dziennikowi ,,Haarec” premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu w wywiadzie dla gazety przyznał, że wśród Polaków ,,zdarzali się pojedynczy przestępcy, jak w każdym narodzie”, ale dziesiątki tysięcy Polaków pomagały Żydom, dlatego on nie będzie się zgadzał na uogólnienia o udziale Polski jako państwa i Polaków w nazistowskich zbrodniach.

W rozmowie zatytułowanej „Polski premier dla +Haareca+: dziesiątki tysięcy Polaków pomagały Żydom. Nie ulegniemy kłamstwom” Premier Morawiecki powiedział też, że wypowiedź p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israela Katza o tym, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”, była powodem, dla którego odwołał swój przyjazd na zaplanowany w Jerozolimie szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Izraela.

„Nie jest dla mnie problemem, gdy ktoś wspomina fakt, że podczas okrutnej, złej, odczłowieczającej wojny w moim narodzie zdarzali się pojedynczy przestępcy – oczywiście, że się zdarzali, tak jak w każdym innym narodzie. Ale gdy wykorzystuje się stereotypy takie jak ten, że +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+, to jest to nic innego jak rasizm” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Gdy o tym usłyszałem, nie mogłem w to uwierzyć. Takimi słowami mógłby się posłużyć radykalny ekstremista, a nie minister spraw zagranicznych” – podkreślił.

W jego ocenie „między Polską a Izraelem nie ma głębokiego kryzysu” dyplomatycznego.

„Zdaję sobie sprawę, że w trakcie kampanii wyborczej niektórzy politycy chcą, by w mediach było o nich głośno. Jednak ogółem mój rząd jest jednym z najbardziej proizraelskich w UE i ONZ (…), a szczyt V4 w Jerozolimie miał być kolejnym krokiem w budowie przyjaźni między nami i Izraelem” – dodał.

Mateusz Morawiecki przyznał, że w Polsce antysemityzm jest obecny, zaznaczył jednak, powołując się na niedawny raport Europejskiej Agencji Praw Podstawowych, że „szczęśliwie jest to zjawisko marginalne”.

„Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, w których liczba antysemickich incydentów spada, podczas gdy w wielu innych (krajach) obserwujemy niepokojący rozwój sytuacji” – dodał.

Zauważył, że wiele wskazuje na wzrost antysemityzmu w krajach takich jak Francja, Niemcy, Szwecja czy Wielka Brytania.

„Smuci mnie, że, jak się wydaje, antypolonizm to stanowisko jednego z najważniejszych izraelskich urzędników” – powiedział polski premier. Przypomniał, że potępienie antysemityzmu i antypolonizmu znalazło się we wspólnej deklaracji, jaką w czerwcu 2018 roku podpisał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

„Tylko wrogom dobrych stosunków polsko-izraelskich zależy na rozsiewaniu ziaren nienawiści między naszymi narodami” – ocenił.

Morawiecki powiedział też, że rozmawiał z Netanjahu o jego wypowiedzi, z której – w pierwszym przytoczonym przez prasę brzmieniu – wynikało, że o kolaborację z nazistami w celu mordowania Żydów obwinia polski naród. Netanjahu zapewnił, że „jego słowa zostały źle zrozumiane przez dziennikarzy”, a on sam popiera polsko-izraelską deklarację – dodał polski premier. Jednocześnie ocenił, że opóźnienie w izraelskiej reakcji „nie zostało w Polsce dobrze odebrane”.

Szef rządu zadeklarował, że nie będzie się zgadzał na uogólnienia o udziale Polski jako państwa i Polaków w zbrodniach nazistowskich Niemiec.

„Kolaboracja z (hitlerowskimi – PAP) Niemcami nigdy nie stanowiła oficjalnego stanowiska polskiego rządu”, a polskie państwo podziemne ścigało osoby denuncjujące Żydów, skazywało je na śmierć i wykonywało egzekucje, nawet podczas wojny, a w okupowanej Polsce nie powstał marionetkowy rząd” – przypomniał.

Zauważył, że tylko w okupowanej Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć zarówno pomagającemu, jak i jego rodzinie, a mimo to „dziesiątki tysięcy Polaków, być może więcej, pomagały swoim żydowskim braciom”.

„Mamy wspólną historię. Oba nasze narody padły ofiarą nazistowskich Niemiec. Nie powinniśmy pozwalać jakimś radykałom na pisanie historii na nowo i niszczenie pamięci o tym” – zaznaczył premier Morawiecki.

„Uważam, że nadal musimy edukować ludzi na całym świecie, szczególnie młodsze pokolenia. O wszystkich aspektach historii. O bohaterach i zbrodniarzach. I o tym, kto był odpowiedzialny za zorganizowanie tych zbrodni” – dodał.

Gazeta podkreśla, że Morawiecki w wywiadzie odpiera te zarzuty.

„Polska już się nie boi. Doświadczyliśmy straszliwej wojny i dziesięcioleci okupacji, i nie byliśmy w stanie bronić się przed oskarżeniami. Ale teraz Polska już nie ugina się pod presją, by akceptować kłamstwa, wprowadzające w błąd sformułowania, nie mówiąc już o rasistowskich zniewagach” – powiedział.

„Jesteśmy otwarci na prawdę, nawet najtrudniejszą prawdę o pojedynczych kolaborantach, ale nigdy nie zgodzimy się na rozciąganie ich jednostkowej odpowiedzialności na cały naród” – zaznaczył polski premier.

Izraelskie media podały w czwartek, że p.o. szefa izraelskiego MSZ nie przeprosi za swoje słowa o Polakach. Israel Katz oświadczył też, że nie żałuje swej wypowiedzi o tym, że Polacy ,,wysysają antysemityzm z mlekiem matek” i powtórzył, że wielu naszych rodaków współpracowało z nazistami.

Słowa Katza oburzają m.in. polskie władze i środowisko żydowskie w naszym kraju. Aby zapobiegać takim wypowiedziom potrzeba jednak jeszcze wiele wysiłku ze strony Polski – podkreśla były szef MSZ poseł Witold Waszczykowski.

Musimy wrócić do przeanalizowania naszej polityki historycznej, być może należy ją ponownie przemyśleć, zacząć realizować na znacznie szerszym froncie i w dłuższym czasie. Musimy uczyć się polityki historycznej Niemiec, Izraela, Rosji. Poświęcić więcej środków, zaangażować więcej instytucji, doprowadzić do tego, żeby narracja na temat II wojny światowej była prawdziwa, obejmowała nasze problemy i pracę. Potrzeba wielu książek poważnych historyków o światowej renomie, potrzeba kilkudziesięciu filmów hollywoodzkich, które pokazywałyby naszą historię, nie tylko z II wojny światowej, ale całościowo naszą bogatą historię. Potrzeba naprawdę wiele wysiłków, aby to zrobić, ale również w Polsce musimy mieć jasna świadomość naszej historii – wskazuje pos. Witold Waszczykowski.    

Wczorajsze słowa Israela Katza skomentował też wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister powiedział, że nie będziemy dawać się prowokować politykowi, którego wiarygodność po skandalicznej wypowiedzi i krytyce ze strony wielu środowisk żydowskich oraz USA spadła do zera [zobacz więcej]. https://www.radiomaryja.pl/informacje/wiceszef-msz-nie-bedziemy-dawac-sie-prowokowac-politykowi-ktorego-wiarygodnosc-spadla-do-zera/

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl