fot. tvp.info

Europoseł B. Kempa: Z uśmiechem i oprawą PR-ową oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw

Właśnie z uśmiechem i oprawą PR-ową oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw, ku radości tych, którzy nigdy Polski nie mieli w sercu – napisała europoseł, wiceprezes Solidarnej Polski, Beata Kempa, dziękując szefowi SP Zbigniewowi Ziobrze za obronę ojczyzny przed „poniewierką i łajaniem”.

Słowa europoseł odnoszą się do zawartego w czwartek na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli porozumienia przywódców unijnych ws. rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią tzw. praworządności.

Premier RP Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku podkreślił, że w wyniku porozumienia mechanizm warunkowości został ograniczony precyzyjnymi kryteriami, a konkluzje Rady Europejskiej blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości „wbrew Polsce”. Szef rządu dodał, że Komisja Europejska będzie zobowiązana do stosowania kryteriów dokładnie odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej.

Natomiast minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro ocenił w czwartek, że decyzja o przyjęciu rozporządzenia ws mechanizmu warunkowości „w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem”, konkluzje Rady Europejskiej „nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska”, a rozporządzenie stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności.

„Panie Ministrze Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro! Dziękuję jako Polka i matka za obronę naszej Ojczyzny przed poniewierką, upokarzaniem i łajaniem przez Niemców, Holendrów, Francuzów i innych” – napisała Beata Kempa dzisiaj rano na Facebooku.

Według europoseł, „właśnie uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw – z uśmiechem, oprawą PR-ową i ku radości tych, którzy nigdy Polski nie mieli w sercu”.

„Ale >>Jeszcze Polska nie zginęła<< dopóki są tacy jak Pan. Widzimy już, że >>przemysł pogardy<< Pana dopadł i poniewiera. Zapewniamy, że razem z Panem będziemy wiernie stać na straży niepodległości Polski i zniesiemy każde upokorzenie” – napisała Beata Kempa.

W czwartek w reakcji na porozumienie zawarte przez przywódców państw UE Zbigniew Ziobro w oświadczeniu przesłanym PAP napisał, że „rozporządzenie warunkujące korzystanie z należnego Polsce budżetu Unii Europejskiej od arbitralnej, politycznej i ideologicznej oceny Komisji Europejskiej niestety wejdzie w życie”.

„Decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bezprawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem” – oświadczył min. Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że „wynegocjowane konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska”, co stwierdzał wielokrotnie w swoim orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Lider Solidarnej Polski ocenił, że rozporządzenie ws. systemu warunkowości stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności oraz łamie traktaty europejskie. Zapowiedział, że teraz zbierze się zarząd Solidarnej Polski, by „omówić skutki podjętej podczas szczytu decyzji”.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj