fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] A. Bujara o handlu w niedzielę 6 grudnia: Wielka klapa i wzrost zakażeń

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” w Aktualnościach Dnia na antenie Radia Maryja podsumował skutki decyzji o handlu w niedzielę 6 grudnia. Brak ruchu w marketach, „apacze” i spotkania młodzieży w galeriach, a do tego coraz więcej zakażeń koronawirusem. – Mówiliśmy, że tak będzie – powiedział Przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Alfred Bujara podzielił się wnioskami dotyczącymi kontrowersyjnej decyzji rządzących co do ustanowienia ubiegłej niedzieli 6 grudnia niedzielą handlową.

– Monitorowaliśmy niedzielę 6 grudnia, św. Mikołaja i okazało się, że – jeśli chodzi o obroty w sklepach – to była wielka klapa. To mówią sami pracownicy – oznajmił.

W porównaniu do ubiegłego piątku i soboty, obroty we wspomnianą niedzielę były zdecydowanie niższe.

– Ta niedziela pokazuje, że Polacy odzwyczaili się od handlu niedzielnego – zauważył działacz.

Dodał, że wielu spośród klientów galerii nie było zainteresowanych kupnem. Oglądali jedynie towary.

– Pracownicy mówią, że wrócili „apacze” – „a, patrzę tylko”. Jeszcze jedno zjawisko miało miejsce – w godzinach popołudniowych, a szczególnie w tych galeriach, które są umiejscowione w centrach miast, były tłumy młodzieży. Sam mogłem to zaobserwować w Katowicach. Okazało się, że to było miejsce spotkań dla tej młodzieży – zwrócił uwagę przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Wśród tej kategorii klientów popularnością cieszyły się szczególnie punkty gastronomiczne. Wielu z nich, pomimo zakazu, spożywało posiłek na miejscu. Pojawiało się także wiele uchybień w kwestii nakazu noszenia maseczek.

– Mówiliśmy, że tak będzie – podkreślił Alfred Bujara.

Działacz zaznacza także, że w dyskontach i supermarketach nie było prawie w ogóle ruchu.

– Ta niedziela była wielką klapą. Mało tego, stworzyło to zagrożenie, bo mamy coraz więcej zakażeń – zaznaczył przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Alfred Bujara mówił też o zapowiadanej przez „Solidarność” akcji „Tydzień szacunku dla pracownika”.

– Od 14 do 20 grudnia chcemy wyjść do opinii społecznej, do klientów, ale również pokazać rządzącym – parlamentarzystom, panu prezydentowi – że pracownicy handlu to jest grupa najbardziej dzisiaj narażona na niebezpieczeństwo – powiedział przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Choć według powszechnego mniemania klient jest „panem”, powinien szanować pracownika, gdyż on też jest człowiekiem. Niektórzy o tym najwyraźniej zapominają.

– Chcemy powiedzieć, że tym pracownikom należy się również szacunek ze strony klientów. Będziemy apelować o to, żeby „po ludzku” podchodzić do zakupów, bo za ladą jest człowiek – zaznaczył działacz.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” przedstawił także postulaty skierowane do osób, które mają realny wpływ na warunki pracy w handlu.

– Chcemy również apelować do rządu o zmianę prawa – apelujemy o to od marca. Chcemy apelować do pracodawców o to, żeby docenili pracowników, żeby zostały ustanowione dla nich specjalne dodatki. Tak jest w całej Europie – mówił Alfred Bujara.

Działacz poinformował, że „Solidarność” pracuje nad uruchomieniem osobnej strony internetowej „«Solidarność» w handlu”. Strona będzie miała następujące funkcje.

– Będzie można podpisywać petycje, dowiedzieć się wielu rzeczy, również zapisać się do Związku – oznajmił przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Alfred Bujara wyjaśnił także, jaki cel mają działania podejmowane przez handlową „Solidarność”.

– Chcemy zwrócić pracownikom handlu godność. Chcemy normalności, chcemy takich warunków, jakie mają nasi koledzy i koleżanki na Zachodzie. Tam handel wygląda całkiem inaczej – podkreślał przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Całości rozmowy można posłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl