fot. pixabay.com

Zagraniczne media oceniają porozumienie ws. budżetu UE 

Pojawiają się pierwsze zagraniczne reakcje na czwartkowe porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Według komentatorów, Bruksela nie zrezygnowała ze swoich postulatów.

Niemiecka prasa jest podzielona. „Der Spiegel” ocenił czwartkowe porozumienie budżetowe bardzo sceptycznie.

„Naruszenia praworządności mają być karane tylko wtedy, gdy mają wpływ na wykorzystanie funduszy UE. Pomijane są inne naruszenia podstawowych wartości, jak: ograniczenie wolności mediów i wolności słowa lub ucisk mniejszości” – czytamy w artykule „Der Spiegel”.

Taką wizję przedstawia także polska strona. Ale „Süddeutsche Zeitung” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wskazują na przewagę rozwiązań zaproponowanych przez Brukselę.

„W przyszłości płatności z funduszu wspólnotowego będą powiązane z rządami prawa. Ten mechanizm pozostaje nietknięty. Jedynie jego zastosowanie jest nieco opóźnione” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

O tym samym, jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem porozumienia, mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

– Cieszę się, że znaleźliśmy drogę naprzód i mechanizm warunkowości pozostał niezmieniony. Ma to dla mnie kluczowe znaczenie – podkreśliła szefowa KE.

Podobne stanowisko wyraził także Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

„W mechanizmie praworządności nie zmienia się żaden punkt ani przecinek. Teraz trzeba go użyć. Komisja Europejska otrzymuje ostry miecz do egzekwowania rządów prawa. Jest to kamień milowy dla UE” – ocenił Manfred Weber.

Dla Europy Zachodniej kwestia tzw. praworządności była fundamentem negocjowanego budżetu.

„Przyjęliśmy zdecydowane porozumienie w sprawie mechanizmu, który należy wdrożyć zgodnie z zasadami praworządności. Europa idzie do przodu, jest zjednoczona i niesie swoje wartości” – akcentował Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Francuska prasa wskazała jednak, że izolacja Polski i Węgier będzie błędem, a nieposzanowanie naszych konserwatywnych wartości kosztem unijnego budżetu może doprowadzić do dalszych podziałów w Unii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl