fot. Monika Bilska

Bruksela: Eurodeputowani pracują na odległość

Unijni politycy w Brukseli pracowali w tym tygodniu na odległość. Łączyli się m.in. ze swoich krajów członkowskich z Parlamentem Europejskim, aby przedyskutować problemy związane z pandemią Covid-19 na poziomie komisji. Zakończył się też przeprowadzony w trybie wideokonferencji szczyt Rady Europejskiej.

Ten tydzień obfitował w Brukseli pod względem liczby konferencji organizowanych w sposób zdalny na odległość. Temat wiodący to oczywiście reakcja Unii Europejskiej w związku z pandemią COVID-19 oraz jej skutki i chociaż szefowie państw i rządów krajów Wspólnoty poparli wczoraj porozumienie Eurogrupy w sprawie tzw. trzech sieci bezpieczeństwa dla pracowników, przedsiębiorstw i państw, co ma stanowić pakiet o wartości 540 miliardów euro, to – jak podkreślono po tzw. szczycie – „wieloletnie ramy finansowe tak czy inaczej trzeba będzie dostosować pod kątem radzenia sobie z bieżącym kryzysem i jego następstwami”.

W związku z tym Eurogrupa ma ściśle monitorować sytuację gospodarczą i przygotowywać warunki do silnego ożywienia Unii Europejskiej. Sprawę skomentował koordynator EKR do spraw budżetu europoseł Bogdan Rzońca.

– Nie ma się co oszukiwać. Problem koronawirusa nie skończy się ani tego lata, ani tej jesieni i to jest problem, który będzie rzutował na gospodarkę światową, a także europejską w ciągu najbliższego roku, a nawet dwóch. Zatem Unia Europejska powinna przyjąć inną optykę, niż przyjmuje i nie stawać się instytucją, która stawia warunki „damy pieniądze, któreś państwo zwróci”. Unia Europejska powinna zachować się jak dobry ojciec, czyli wesprzeć bezwarunkowo, oczywiście pod kontrolą finansową, firmy, przedsiębiorstwa państwowe, prywatne, małe, wielkie, dać ludziom zysk, zachować miejsca pracy i pozwolić z optymizmem patrzeć w przyszłość – powiedział Bogdan Rzońca.

Kryzys dotknął również programu prac Parlamentu Europejskiego. Instytucja ma nowy kalendarz i na przykład pierwsze posiedzenie w Strasburgu zaplanowano na 14 września, w październiku za to eurodeputowani mają do Francji pojechać dwa razy. Posiedzenie zaplanowano od 5 do 8 oraz od 19 do 22 października.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl