Wysłuchanie publiczne w Brukseli

W Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne „Wolność mediów w Polsce casus TV Trwam” połączone z protestem na Placu Luksemburskim. Miało ono na celu umiędzynarodowienie problemu dyskryminacji katolickiej telewizji. W debacie wzięli udział ludzie świata nauki, politycy, dziennikarze niezależnych mediów, przedstawiciele RM i TV Trwam.
Spotkanie rozpoczęli organizatorzy eurodeputowani prof. Mirosław Piotrowski i Zbigniew Ziobro. Politycy akcentowali, że problem nieprzyznania TV trwam koncesji nie jest wyłącznie wewnętrznym polskim administracyjno-prawnym kazusem, dotyka bowiem podstawowych wartości Unii Europejskiej.

 

Jako pierwszy głos zabrał prof. Andrzej Zybertowicz socjolog i wieloletni doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prof. przedstawił problem pluralizmu w demokratycznej komunikacji.

 

Red. Bronisław Wildstein polski dziennikarz publicysta powiedział, ze KRRiTV przyznała koncesje mediom, które niemiały żadnych środków. Przypomniał on, że TV Trwam powstała przy RM. Stworzono także WSKSiM i ND. Dziennikarz, akcentował, że w Polsce nie ma żadnego poza koncernem o. Tadeusza Rydzyka medium katolickiego w całości.

 

Poseł Elżbieta Kruk – była przew. KRRiTV akcentowała, że w Europie naziemna TV cyfrowa działa od lat. Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc.

 

 

W wysłuchaniu publicznym brała udział także Dyr. Finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz. Dyr. powtórzyła kolejny już raz dane dotyczące sytuacji finansowej nadawcy TV Trwam. Te pieniądze gwarantowały powodzenie przedsięwzięcia.

 

 

Mec. Benedykt Fiutowski radca prawny reprezentujący Fundacje Lux Veriattis stwierdził, że w ramach postępowania przed WSA nie udało się rozważyć argumentów a także ich wyjaśnić.

 

Jak można dużo zrobić jeżeli jest dialog; trzeba tylko dialogu na argumenty; prawdy i dobra wspólnego powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja stwierdził, że za zamiast rozmowy jest systematyczne obrażanie i dzielenie.

 

O Tadeusz Rydzyk dodał, że sytuacja TV Trwam to nic inne jak chrystioanofobia.

 

KRRiTV podtrzymała oligopol wybranych kilku stacji – akcentował Red. Wojciech Reszczyński. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, członek Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przypomniał, że obecnymi mediami stoją tzw. polityczne elity z lat 90.

 

Sprawa TV Trwam jest papierkiem lakmusowym tego czy nasza demokracja to jest demokracja afrykańsko podobna mówił Red. Jacek Karnowski.

 

Rafał Ziemkiewicz pisarz, publicysta autor wielu felietonów przytaczając pojęcie nowej klasy powiedział, że jest to klasa biurokratyczna wyhodowana przez realny socjalizm. Dodał, że pozostała do tej pory przy władzy.

 

Przed budynkiem w manifestacji brali udział przedstawiciele Polonii. Między innymi Ewa Andrzejewska ze Szwajcarii.

 

Nie zabrakło także osób z Polski. Wśród nich O. Jerzy Garda, który od ponad 10 miesięcy prowadzi pikietę przed KRRiTV.

 

Cały czas trwa także akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT. Kopie podpisów zostały przedstawione podczas wysłuchania publicznego w PE. Do dziś swój podpis przesłało już 2 miliony 221 tys. 756 osób.

RIRM

***

„Wolność Mediów w Polsce casus TV Trwam”
Radio Maryja, 2012-06-04

We wtorek 5 czerwca 2012 w Brukseli odbędzie się public hearing (wysłuchanie publiczne [WIĘCEJ] ) w sprawie nieprzyznania TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Tematem  spotkania: „Wolność Medów w Polsce casus TV Trwam”. Wysłuchanie organizują europosłowie: prof. Mirosław Piotrowski i Zbigniew Ziobro.

Podczas spotkania głos zabiorą przedstawiciele Fundacji Lux Veritatis, ludzie nauki, socjolodzy, dziennikarze, prawnicy i politycy. Zaproszony został przewodniczący Parlamentu Europejskiego socjalista Martin Schultz i rzecznik Unii Europejskiej. Sprawą zainteresowana jest komisarz Neeli Kroes, która jest odpowiedzialna za cyfryzację Spotkanie transmitować będą TV Trwam, Radio Maryja i internetowa strona rozgłośni www.radiomaryja.pl. W tym samym czasie przed Parlamentem Europejskim na Placu Luksemburskim odbędzie się manifestacja. Do Parlamentu trafi także ponad 2 miliony 218 tys. 189 kopi podpisów, które do tej pory przysłano do Radia Maryja w proteście wobec dyskryminującej decyzji KRRiTV.

Public hearing został podzielony na 2 części. Pierwszy panel rozpocznie się o godz. 9:30. Głos zabiorą w kolejności:

1. prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, wieloletni doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa Polski
2. red. Bronisław Wildstein
3. pos. Elżbieta Kruk, wieloletnia przew. KRRiT
4. mec. Benedykt Fiutowski
5. dyr. Lidia Kochanowicz, dyr. finansowy Fundacji Lux Veritatis
6. o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja

Drugi panel rozpocznie się o godz. 10:45. W tej części wysłuchania referaty wygłoszą:

1. pos. Beata Kempa
2. red. Wojciech Reszczyński
3. red. Jacek Karnowski
4. Rafał Ziemkiewicz
5. red. Jan Pospieszalski
6. red. Anita Gargas
7. red. Stefan Meetschen
8. o. Jan Król CSsR, członek Fundacji Lux Veritais
Dzień wcześniej o godz. 19:00 w kościele Polskiej Misji Katolickiej pod wezwaniem Świętej Elżbiety w Brukseli, przy Rue Portaels 24, dzielnica Schaarbeek zaplanowano Eucharystię z udziałem ojców z Radia Maryja, duszpasterzy polonijnych, przedstawicieli Fundacji Lux Veritatis, parlamentarzystów, Polonii.

***

Prof. Mirosław Piotrowski powiedział, że obecnie opinia publiczna na Zachodzie nie zna sprawy TV Trwam. Nie jest ona też znana większości decydentów instytucji unijnych. Tak więc przede wszystkim chcemy przedstawić rzetelną informację, popartą konkretnymi faktami, przykładami, w mojej opinii ewidentnie naruszającymi prawo – stwierdził prof. Mirosław Piotrowski. [WIĘCEJ]

Dodał, że chodzi o pryncypia, czyli niedyskryminowanie chrześcijan w Unii Europejskiej. Zapewnił, że po zakończeniu wysłuchania dostępna będzie książeczka z tekstami przemówień i wykładów. Zapowiedział też, że europoslowie nadal będą informowali opinię publiczną o sprawie ograniczania wolności słowa. Stwierdził, że podobne problemy mają także kraje. Przypomniał o istniejących zapisach w traktacie lizbońskim chroniących wolność wyznania. Na ich mocy Unia Europejska może wszcząć konkretne działania aż do zawieszenia głosu danego państwa w Radzie Unii Europejskiej. [SŁUCHAJ]  .
Europoseł Zbigniew Ziobro powiedział, że należy wykorzystać każdy sposób, który będzie formą presji na polskie władze: premiera i prezydenta, mających wpływ na działania Krajowej Rady. Dodał, że konieczna jest obrona polskiej demokracji zwłaszcza, kiedy środowiskom liberalnym zależy na monopolu w obszarze mediów. Wyjaśnił, że chodzi o to, żeby zachować przestrzeń manipulacji, w której pewne informacje można pokazywać, a niewygodne – przemilczeć. Pewne istotne wiadomości miałyby do Polaków w ogóle nie docierać. [WIĘCEJ] .
Red. Wojciech Reszczyński, który zabierze głos na forum Parlamentu Europejskiego zwróci uwagę na kształtowanie się rynku medialnego w latach 90. Jak mówi dziennikarz radiowy i telewizyjny, członek Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ta informacja jest niezbędna, by zrozumieć problemy jakie mamy w Polsce z wolnością słowa.

 

W Polsce mamy do czynienia z dyskryminacją prawicowych mediów przez biznes reklamowy – powiedział red. Jan Pospieszalski, który także będzie przemawiał podczas wysłuchania publicznego. Zwracił uwagę na szeroki kontekst problemu nieprzyznania TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.

 

Red. Jan Pospieszalski dodał, że w Polsce wolność słowa jest nie tylko zagrożona, ale też permanentnie łamana.

 

 

Przypadek TV Trwam jest najbardziej skrajnym i wyrazistym przykładem tego w jaki sposób dokonuje się wykluczeń – powiedziała z kolei red. Anita Gargas, która również wygłosi referat podczas wysłuchania w Brukseli. Dodała, że ma nadzieję iż eurodeputowani wyciągną odpowiednie wnioski. Dziennikarz śledczy będzie mówiła o tym, jak w Polsce wyklucza się środowisko dziennikarskie i media.

 

Red. Anita Gargas akcentuje, ze nie można dopuścić do sytuacji kiedy tworzy się coś w rodzaju segregacji; tyle tylko, że ta segregacja teraz nie dotyczy rasy tylko poglądów.

 

Podziały są widoczne w innych także dziedzinach, jednak najbardziej przejawiają się w mediach dodała dziennikarz.

 

 

O wsparcie Parlamentu Europejskiego w walce o wolność mediów w Polsce, podczas wysłuchania publicznego będą apelować politycy. Poseł Elżbieta Kruk, zwraca uwagę, że pomimo licznych protestów polskie władze wciąż nie wykazują żadnej reakcji w sprawie TV Trwam. Dlatego trzeba tę sprawę upublicznić na szerszym forum – dodała poseł.

 

Z kolei poseł Beata Kempa wskaże na łamanie podstawowych praw zawartych w konstytucji RP, a których nie uwzględniała KRRiT przy udzielaniu koncesji na cyfrowym multipleksie.

 

TV Trwam musi być na multipleksie cyfrowym; jest naszą łącznością z Polską – powiedziała Ewa Andrzejewska polka mieszkająca w Szwajcarii, która dziś wraz z innymi przedstawicielami polonii udaje się na manifestację w obronie wolnych mediów do Brukseli. Protest odbędzie się przed Parlamentem Europejskim.

 

 

Przypomnijmy KRRiTV odmówiła TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Skarga Fundacji Lux Veritatis na decyzję rady została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. [WIĘCEJ]. Do siedziby Radia Maryja cały czas napływają kopie protestów przesyłanych do KRRiTV. Do 04.06.2012roku nadesłano do biura Radia Maryja w Toruniu 2 miliony 218 tys. 189 kopii podpisów – poinformował o. Marian Sojka CSsR. Kopie podpisów trafią do Komisji Europejskiej.

 

Uchwały, w których sprzeciwiono się dyskryminującej decyzji Krajowej Rady przyjęło wiele Rad Gmin i Miast, Stowarzyszeń i Organizacji. [ZOBACZ]  .

W całym kraju i za granicą organizowane są manifestacje. [WIĘCEJ]

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl