fot. PAP/EPA

UE podejmie nowe działania w celu przeciwdziałania terroryzmowi

Unia Europejska przyśpieszy wymianę informacji między służbami w walce z terroryzmem, wdroży system wymiany danych pasażerów lotniczych i zacieśni współpracę z dostawcami usług telekomunikacyjnych.

Takie deklaracje zostały przyjęte na wczorajszym spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Ma to być odpowiedź na wtorkowe zamachy w Belgii.

W przyjętym wspólnym oświadczeniu potwierdzono m.in., że w kwietniu powinna zostać przyjęta dyrektywa o systemie wymiany danych pasażerów (PNR). Ma ona nakładać na przewoźników lotniczych obowiązek przekazywania władzom państw Unii danych dotyczących pasażerów wjeżdżających na terytorium UE lub je opuszczających. Przepisy czekają na ostateczne zatwierdzenie przez Radę UE oraz PE.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że zgłosił pełną gotowość Polski do uczestniczenia w procesie wymiany informacji, ale też zaznaczył, że zapytał innych ministrów czy dotychczasowe metody działania w UE w tej sprawie są skuteczne.

– Dlaczego ci ludzie, urodzeni i wychowani właśnie tu, na zachodzie Europy, sami nastają na własne życie, popełniają samobójstwa i doprowadzają do tego, że giną niewinni ludzie? Uważam, że to jest zasadne pytanie, ale potraktowałem to pytanie jako pytanie retoryczne. Dałem do zastanowienia innym partnerom, czy te metody, przyjęte przez Unię Europejską, będą skuteczne, czy one rzeczywiście skutecznie rozwiążą ten problem, problem popełniania samobójstw przez obywateli Unii Europejskiej w zamachach terrorystycznych, w których giną niewinni ludzie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

W brukselskich zamachach zginęło co najmniej 31 osób, a ok. 300 zostało rannych. Do dokonania tych aktów terroru przyznało się Państwo Islamskie.

Wczoraj obniżono do trzeciego stopnia alert terrorystyczny, ogłoszony po zamachach. Belgijski sztab kryzysowy ostrzegł jednak, że kolejny atak „jest możliwy”.

RIRM

drukuj