M. Błaszczak ws. wyroku włoskiego sądu: Włosi dbają o swoją pozycję międzynarodową

Włosi są państwem, które dba o swoją pozycję międzynarodową oraz o to, by ci, którzy dopuścili do morderstw ponieśli odpowiedzialność – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komentując wyrok włoskiego sądu, który nakazał Niemcom wypłacić odszkodowanie za zbrodnie popełnione w gminie Roccaraso w czasie II wojny światowej.

Sąd w Sulmonie we włoskim regionie Abruzja nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań tamtejszej gminie Roccaraso i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie 1943 roku – podały w czwartek media.

Dziennik „La Repubblica” podkreśla na swojej stronie internetowej, że to „historyczny wyrok”, na mocy którego Niemcy jako „kraj – sukcesor Trzeciej Rzeszy” zostały uznane za winne masakry w lesie o nazwie Limmari w osadzie Pietransieri, gdzie w dniach od 16 do 21 listopada 1943 roku hitlerowcy zabili 128 cywilów. Zgodnie z orzeczeniem sądu w Sulmonie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Roccaraso, na terenie której doszło do egzekucji, oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

„Włosi są państwem, które dba o swoją pozycję międzynarodową, które dba również o to, żeby ci, którzy doprowadzili do morderstw, do strat, ponieśli za to odpowiedzialność” – powiedział Mariusz Błaszczak w sobotę dziennikarzom.

Ocenił, że zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej powinny domagać się, oprócz Polski i Włoch, także inne kraje europejskie.

„Trzeba nazywać sprawy po imieniu” – oświadczył minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl