Szef MON zapowiedział powstanie Funduszu Obrony Narodowej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział powstanie Funduszu Obrony Narodowej. Środki w nim zgromadzone będą pochodziły spoza budżetu państwa. Wykorzystane zostaną m.in. na rozbudowanie zdolności obronnych kraju oraz modernizację wyposażenia wojska.

Silne wojsko to silne i bezpieczne państwo. Aby wojsko było jednak na tyle silne, by móc zapewnić to bezpieczeństwo, musi być wyposażone w dobry i nowoczesny sprzęt – mówił podczas XXVI Międzynarodowego salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Nie ulega żadnej wątpliwości, że przemysł zbrojeniowy rozwijający się na potrzeby wojska jest kołem zamachowym gospodarki. Tak działo się w wielu państwach. Również produkty, które powstawały najpierw na rzecz wojska, później upowszechniały się w życiu cywilnym – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Mowa o takich urządzeniach, jak nawigacja GPS, kamery cyfrowe czy rozwiązania służące obecnie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Poprzedni rząd koalicji PO-PSL nie przeznaczał 2 proc. PKB z budżetu państwa na obronność. Jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak, przez 8 lat ich rządów zaprzepaszczono 10 miliardów złotych. Dlatego też Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło powołać Agencję Uzbrojenia, której działalność ma pomóc w planowaniu zakupów dla wojska na wiele kolejnych lat oraz uprościć procedury.

– Skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia, zaszłości są bardzo duże. Mimo że rząd premiera Mateusza Morawieckiego przykłada wielką wagę do obronności, mamy świadomość tego, że możliwości budżetowe nie są takie, jakie są oczekiwania – podkreślił szef MON.

Z tego względu Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało stworzenie Funduszu Obrony Narodowej, z którego środki mają służyć rozwojowi przemysłu zbrojeniowego. Będą one pochodziły spoza budżetu państwa.

– Zależy nam na tym, żeby w jak największym stopniu zbudować zdolności obronne, zmodernizować wyposażenie Wojska Polskiego, sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami Sojusz Północnoatlantycki, ale przede wszystkim, jakie stawiają przed nami, przed Wojskiem Polskim, obywatele, którzy chcą żyć w kraju bezpiecznym – wskazał minister.

Modernizacja polskiego wojska oraz inwestycje w obronność naszego kraju trwają już od kilku lat. Polska – jako jedno z nielicznych państw – przeznacza 2 proc. PKB na obronność, co jest jednym ze zobowiązań krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. W najbliższych latach planowane jest zwiększenie tych nakładów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj