fot. PAP

Przetarg na śmigłowce dla polskiego wojska

Jeszcze tylko dziś (30.12.14) można składać oferty na śmigłowce dla polskiego wojska. Pierwotny termin wyznaczony przez Ministerstwo Obrony Narodowej upłynął w listopadzie.

O kontrakt na 70 śmigłowców dla Polskich Sił Zbrojnych stara się m.in. Sikorsky Aircraft Corporation, Airbus Helicopters i AgustaWestland. Firmy te wnioskowały do resortu o wydłużenie czasu na przygotowanie ofert.

Wydłużanie procedury pozyskania sprzętu dla wojska jest niekorzystne – zaznaczył poseł Michał Jach. Członek sejmowej komisji obrony narodowej powiedział, że problemem jest przede wszystkim źle przygotowany przez MON przetarg.

– Przetarg jest konstruowany w ten sposób, że obawiam się, iż on się w przyszłym roku nie rozstrzygnie. Nawet, jeżeli komisja przetargowa wybierze dostawcę, to ja wiem już, że przegrani konkurenci będą składać protest – i to protest w pełni uzasadniony. Przetarg jest źle przygotowany i przegrani będą mieli pełne podstawy formalne, prawne, aby kwestionować rozstrzygnięcie niezależnie od tego, kto je wygra. Przetarg był tak nieprecyzyjnie przygotowany i tak fatalnie prowadzony, że obawiam się, że przez najbliższe trzy, a może i więcej lat, Polska nie rozpocznie jego realizacji – ocenił Michał Jach.

MON liczy na trzy oferty, z których w przyszłym roku ma wyłonić jednego dostawcę śmigłowców dla Sił Zbrojnych.

RIRM

drukuj