Uroczyste otwarcie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

W Warszawie zostanie dziś uroczyście otwarte Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Instytucja ma służyć pomocą i wsparciem byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzować wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnować pamięć o poległych i zmarłych.

Dyrektorem Centrum będzie ppłk Leszek Stępień – pierwszy Polak ranny w Afganistanie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00, a od godz. 14.00 Centrum Weterana będzie otwarte dla zwiedzających. Na zakończenie zostanie zaprezentowany pokaz multimedialny, by upamiętnić poległych w misjach poza granicami Polski.

Jest to ukoronowanie dwóch lat działania ustawy o weteranach. Na ustawę czekaliśmy 60 lat. Centrum powstało jako element realizacji tej ustawy – tłumaczy kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Odsłaniamy pomnik weteranów, odsłaniamy tablicę z nazwiskami 119 żołnierzy i pracowników, którzy polegli na różnego rodzaju misjach. Samo Centrum to miejsce, które będzie skupiało wszystkie te elementy pomocy, wsparcia i edukacji weteranów. Spodziewamy się weteranów i ich rodzin – mówi wojskowy.

Obowiązująca od 2012 r. ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną. Oficjalne otwarcie Centrum Weterana nastąpi 1 stycznia 2015 roku.

RIRM

drukuj