Chorzów: Wigilia dla samotnych

Około 2000 osób spodziewają się organizatorzy tegorocznej „Wigilii dla samotnych” w chorzowskim Parku Śląskim. Wigilijne spotkanie dla ubogich i samotnych organizowane jest 24 grudnia. To trzecia edycja akcji.

Tysiąc litrów barszczu czerwonego i zupy grzybowej oraz setki kilogramów ryb pojawi się na stołach podczas tegorocznej „Wigilii dla samotnych” w Parku Śląskim w Chorzowie.

Na wigilię przychodzą nie tylko osoby ubogie, ale głównie samotne, które nie mają z kim spędzić świąt. Większość podobnych spotkań organizowanych jest parę dni wcześniej. Nasze jest dokładnie wtedy, kiedy ludzie zasiadają do kolacji, by ci samotni poczuli się jak na prawdziwej wigilii – powiedział rzecznik Parku Śląskiego Łukasz Buszman.

Inicjatorem tych spotkań jest restaurator Mikołaj Rykowski. „Informacje o spotkaniu docierają do coraz większej liczby ludzi. W tym roku spodziewamy się około dwóch tysięcy osób” – zaznaczył Rykowski.

Uczestnicy spotkania będą mogli zjeść tradycyjną wigilijną kolację złożoną z 12 dań. Będą m.in. karpie, śledzie, barszcz czerwony, zupa grzybowa. Jak podał rzecznik parku, przygotowane zostanie m.in. 500 litrów zupy grzybowej, tyle samo barszczu oraz kilkaset kilogramów ryb. Dodatkowo każdy uczestnik dostanie upominek.

W programie znalazło się również przedstawienie teatralne. Krótkie wystąpienia wygłoszą metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc oraz biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec.

W wigilię, z pomocą internetu, organizatorzy połączą się z polonią w irlandzkim Cork i kanadyjskim Calgary, aby móc wspólnie świętować. W obu miastach, tamtejsze Domy Polskie również organizują spotkania wigilijne.

W organizację „parkowej” wigilii zaangażowało się ponad 300 wolontariuszy, w tym także z Fundacji Park Śląski.

Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej – specjalne autobusy zabiorą chętnych z centrów Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Wigilie w Parku Śląskim organizowane są od 2012 r. W zeszłym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 1,3 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl