fot PAP

Wigilie dla potrzebujących

Tradycyjnie już przed Bożym Narodzeniem w wielu miejscowościach przygotowywane są wigilie dla najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Największe tego typu spotkanie odbywało się w niedzielę w Krakowie, gdzie na wigilijnym stole ustawionym w centrum miasta, przygotowano ponad 100 tys. pierogów z kapustą, kilka tysięcy litrów zupy grzybowej i barszczu.

Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, życzył mieszkańcom tego miasta i całej ojczyzny przeżycia Bożego Narodzenia w atmosferze pokoju i życzliwości.

Miejska wigilia odbyła się w niedzielę także w centrum Białegostoku. Mieszkańcy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy. Wszyscy potrzebujący mogli też zabrać do domu świąteczne potrawy przygotowane przez darczyńców.

Spotkanie miało charakter ekumeniczny, błogosławieństwa uczestnikom wigilii udzielili: katolicki metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski oraz ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. W Sopocie wigilię dla najbardziej potrzebujących przygotowała Fundacja Św. Antoniego.

Bardzo się cieszę, że jest takie miejsce, gdzie ci, którzy potrzebują pomocy i bliskości drugiego człowieka mogą się spotkać na wspólnej Wigilii, bo przełamując się opłatkiem to tak, jak byśmy dzielili się wspólnym losem. Los ludzi biednych szczególnie leży na sercu Fundacji św. Antoniego i bardzo się staramy, żeby ci ludzie nie odczuli, że są sami – powiedziała  Ewa Sikorska Trela, członek zarządu Fundacji św. Antoniego w Sopocie.

RIRM

drukuj