LOT skarży posłów PiS

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT skarży do sądu posłów PiS. Zawiadomienie trafiło też do ABW. Przewoźnik zarzuca parlamentarzystom złamanie prawa i działania szkodzące spółce.

Sprawa dotyczy posłów: Adama Kwiatkowskiego, Macieja Małeckiego i Dawida Jackiewicza. W połowie grudnia poinformowali oni na konferencji, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa LOT Sebastiana Mikosza, oraz członka zarządu Tomasza Balcerzaka. Zarzucili im m.in. „wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów”.

To zaskakująca sytuacja, w której prezes spółki Skarbu Państwa skarży do sądu posłów, którzy realizują swoje obowiązki w oparciu o mandat poselski – powiedział poseł Adam Kwiatkowski.

Od ponad roku zadawaliśmy pytania, bo chcieliśmy się dowiedzieć o różne – naszym zdaniem – istotne kwestie, które w tej spółce miały miejsce. Odpowiedzi zostały utajone, ponieważ mieliśmy informację, że pewne decyzje mogą być decyzjami, które narażają spółkę na straty i działają na jej niekorzyść. Najpierw zawiadomiliśmy NIK, a gdy dowiedzieliśmy się o szczegółach wyboru firmy, która na rzecz LOT-u ma zajmować się kwestiami związanymi z obsługą CO2 – złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. W związku z tym można traktować ten wniosek jako ruch, wynikający z naszych wcześniejszych decyzji. (…) Nie spotkałem się w swoim życiu z tego typu decyzją, ale do szczegółów będziemy się ustosunkowywać wtedy, kiedy otrzymamy pozew – zwrócił uwagę poseł Adam Kwiatkowski.

Wątpliwości posłów PiS wzbudzał, m.in. wybór firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2. Według posła Kwiatkowskiego firma, która wygrała, mieści się w tym samym miejscu, ma podobną nazwę i taki sam adres internetowy, jak spółka, w której jednym z prokurentów do niedawna był Tomasz Balcerzak.

Z kolei poseł Maciej Małecki mówił na konferencji, że Balcerzak nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, „a mimo to nadal zasiada we władzach spółki”. Zaznaczył też, że Balcerzak w lipcu 2012 roku podpisał niekorzystną dla PLL LOT umowę z brytyjską firmą Monarch na obsługę dreamlinerów.

Prezesowi LOT Sebastianowi Mikoszowi posłowie PiS zarzucili też we wniosku do prokuratury, iż prezentując wyniki finansowe spółki za pierwsze osiem miesięcy tego roku, podał stratę zaniżoną o 37 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl